Космічні підсумки 2021. Найяскравіші події минулого року (частина 1)

2021-й ось-ось дійде свого завершення. А це означає, що настав час підбивати підсумки та згадати найяскравіші космічні події. Добре, що їх не бракувало. Але про все по черзі. Для зручності ми поділили наш матеріал на три частини. Перша буде присвячена Марсу, Starship та судовій тяжбі Джеффа Безоса з NASA.

Марсіанське «тріо»

2021-й розпочався з прибуття одразу трьох нових місій до Червоної планети. Раніше за всіх її досяг «Аль-Амаль» — перший в історії міжпланетний апарат, створений в ОАЕ. Він вийшов на ареоцентричну орбіту та приступив до вивчення клімату й атмосфери Марса. Зонд отримав зображення корони (так називають навколишню хмару з атомарного водню), а також зробив досить ефектний портрет четвертої від Сонця планети.

Зображення Марса, зроблене апаратом «Аль-Амаль». Джерело: Emirates Mars Mission/EMUS

Другою до Марса дісталася китайська станція «Тяньвень-1». У травні від неї відокремився спускальний апарат, який успішно висадив на поверхню планети марсохід «Чжужун». Після вивантаження він зробив селфі з використанням бездротової камери, після чого розпочав дослідження навколишньої місцевості. На початок грудня китайський ровер проїхав майже 1300 м марсіанською поверхнею, зібравши безліч даних і передавши на Землю низку світлин, а також кілька записів звуків власного руху.

Ровер «Чжужун» і спускальна платформа. Джерело: CNSA

Третім фіналістом стала американська місія Mars 2020, яка висадила на поверхню планети Perseverance — найбільший і найдорожчий марсохід в історії космонавтики. Після посадки ровер підтвердив, що в минулому на території кратера Єзеро було водоймище та річкова дельта, провів успішний експеримент з видобутку кисню з марсіанської атмосфери, зробив низку аудіозаписів, а також узяв кілька проб ґрунту. У майбутньому їх планують доправити на Землю за допомогою місії Mars Sample Return — проєкт розробляється за спільною участю NASA та ESA.

Перші польоти на Марсі

Perseverance прибув на Марс не один, а з «попутником» — дроном-вертольотом Ingenuity. Цей 1,8-кілограмовий апарат був створений Лабораторією реактивного руху NASA та є демонстратором. Його збудували з метою перевірки можливості вивчення Червоної планети за допомогою невеликих гвинтокрилих машин.

Дрон-вертоліт Ingenuity. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Ingenuity довів, що це справді можливо. 19 квітня він піднявся у повітря, ставши першим в історії літальним апаратом важчим за повітря, що здійснив керований політ в атмосфері іншого небесного тіла. Після кількох успішних тестів NASA оперативно продовжила місію Ingenuity (спочатку вона була розрахована на п’ять польотів) і поклала на нього нові завдання. Дрон почали використовувати для фоторозвідки місцевості та пошуку потенційних цілей для ровера Perseverance.

Ровер Perseverance. Поряд з ним можна помітити дрон-вертоліт Ingenuity. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Загалом за 2021 рік Ingenuity здійснив 18 польотів, подолавши дистанцію понад 3 км. Йому навіть не завадило сезонне зменшення атмосферного тиску: інженери компенсували падіння тяги збільшенням швидкості обертання гвинтів. Тож Ingenuity входить у новий рік у цілком працездатному стані, й фахівці місії мають намір збільшити його наліт.

Невдачі та успіхи Starship

Перша половина 2021 року пройшла під акомпанемент випробувань прототипів Starship — нового космічного корабля SpaceX, призначеного для доставлення великої кількості вантажів на навколоземну орбіту, а також міжпланетних польотів на Місяць і Марс.

Висотний тест прототипа Starship. Джерело: SpaceX

Наприкінці 2020 року SpaceX вже провела висотний тест Starship. Тоді корабель успішно виконав велику частину випробувальної програми, але не зумів здійснити м’яку посадку. Метою нових випробувань було відпрацювання цього етапу, що виявилося досить складним завданням. Один із прототипів Starship розбився, інший вибухнув за кілька хвилин після посадки, третій — влаштував ефектний феєрверк у небі. Нарешті, 5 травня на SpaceX чекав такий бажаний успіх. Того дня компанії вдалося підняти прототип на висоту 10 км, а потім без проблем повернути його на стартовий майданчик.

Перша м’яка посадка прототипа Starship. Джерело: SpaceX

Незабаром після цього SpaceX представила план першого орбітального випробування Starship. У характерній для себе оптимістичній манері Ілон Маск заявив, що воно може відбутися вже влітку. Але цьому завадили як технічні труднощі, так і відсутність дозволу на політ від Федерального управління цивільної авіації США (FAA). Наразі перший орбітальний політ Starship запланований на початок 2022 року.

Збирання прототипа Starship і ступеня Super Heavy. Джерело: Elon Musk

Варто зазначити, що останнім часом SpaceX вклала значні ресурси у Starship. У листопаді багато галасу наробив корпоративний лист Маска, в якому він попередив про ризик банкрутства, якщо компанії не вдасться налагодити масове виробництво двигунів Raptor. А в грудні фахівці SpaceX розпочали зведення стартового майданчика для запуску Starship на мисі Канаверал.

SpaceX проти Blue Origin, або Джефф Безос завдає удар у відповідь

Уже згаданий Starship мимоволі став учасником гучного розгляду. Йдеться про судовий позов, поданий компанією Blue Origin проти NASA. Але про все по черзі.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

У квітні NASA назвала переможця конкурсу за програмою HLS (Human Landing Services), метою якого є створення апарата для доставлення людей та вантажів на Місяць. Ним стала SpaceX з її місячною модифікацією Starship. Заявка компанії показала найкращі результати в технічному огляді за значно менших витрат.

Також компанії Blue Origin і Dynetics, які брали участь у конкурсі, не погодилися з рішенням та оскаржили його в Рахунковій палаті уряду США (GAO). Загалом подібні скарги — не виняток для американської аерокосмічної індустрії. Зрештою, свого часу SpaceX також подавала протест за іншим контрактом NASA.

Але наступні події здивували всіх. Після того, як GAO відхилила скарги, Blue Origin подала до суду на NASA, зажадавши скасувати результати конкурсу та почати все наново. Зараз важко сказати, на що саме розраховував Джефф Безос: уже одразу було зрозуміло, що шанси на успіх дуже невеликі. Так і сталося. Суд очікувано відхилив позов, а сам розгляд завдав значного удару по іміджу Blue Origin, яка і так переживає не найпростіші часи. Компанія має проблеми зі створенням двигунів BE-4, що може призвести до чергових перенесень перших пусків нових ракет Vulcan і New Glenn.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine