SpaceX Starship врятує провальну місію Mars Sample Return

Місія NASA з повернення зразків із Марса Mars Sample Return (MSR) опинилась під загрозою через фінансові проблеми та технічні труднощі. Незалежна експертна комісія минулого року висловила сумніви щодо повернення цінних зразків з поверхні Марса, оскільки її реалізація доступними технологіями виявилась нереалістичною. Також Mars Sample Return виявилася занадто дорогою, адже NASA почала скорочувати бюджет, через що навіть звільнили 530 співробітників Лабораторії реактивного руху (JPL).

Starship
Starship спускається в атмосфері Марса для порятунку місії Mars Sample Return

Для порятунку Mars Sample Return космічна агенція зробила публічний запит до приватних космічних компаній, які змогли б запропонувати дешевше рішення щодо повернення зразків, зібраних марсоходом Perseverance. Важливість доставлення зібраного матеріалу з Марса в тому, що у зразках міститься відповідь на запитання: чи було на Червоній планеті раніше життя. А відповісти на нього можна лише на Землі сучасним лабораторним устаткуванням, адже зробити такий детальний аналіз Perseverance та Curiosity просто не в змозі.

Як виявилось, важливим кандидатом на роль рятувального транспортного засобу для цієї місії став космічний корабель Starship від SpaceX. Ілон Маск висловив думку про його потенціал у своїй публікації в соціальних мережах, зауважуючи, що Starship може доставити значні вантажі з Марса протягом п’яти років. Експерти також вважають Starship ідеальним транспортним засобом для виконання цієї роботи, враховуючи плани NASA використовувати його для доставлення астронавтів на Місяць.

Perseverance
Один із десяти контейнерів із дорогоцінними зразками, розміщений ровером Perseverance, лежить на поверхні Марса, чекаючи на повернення на Землю. Фото: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Щодо поточного плану NASA з повернення зразків із Марса, він потребує надзвичайно великих коштів та кількох років планування, адже його реалізація має доволі складний план та громіздку конструкцію з використанням одразу кількох космічних апаратів. Starship може значно спростити цей процес, забезпечуючи можливість як приземлення, так і зліт з марсіанської поверхні.

Хоча зараз немає впевненості, чи справді Starship буде використаний для збору зразків із Марса, SpaceX принесла промінь надії на успішне завершення місії. Дослідження матеріалів з Червоної планети може розкрити унікальні аспекти еволюції Сонячної системи, а використання Starship значно полегшить цей процес.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA знайшла кошти для запуску місії Dragonfly до Титана.

За матеріалами scientificamerican.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine