Blue Origin і Dynetics не змогли оскаржити контракт між SpaceX і NASA щодо виробництва місячного модуля

Рахункова палата уряду США (GAO) опублікувала результати розгляду скарг, поданих компаніями Blue Origin і Dynetics. Вони оскаржували рішення NASA видати контракт на виробництво місячного посадкового модуля компанії SpaceX.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Нагадаємо, що у квітні нинішнього року SpaceX виграла конкурс за програмою HLS (Human Landing Services), метою якого є створення апарата для доправлення людей і вантажів на місячну поверхню. Корабель Starship показав найкращі результати під час технічного аналізу проєкту за найменших витрат у порівнянні з заявками інших учасників конкурсу. Компанія Ілона Маска погодилася доставляти людей на Місяць за 2,9 млрд доларів, у той час як очолювана Blue Origin «національна» команда запросила 5,99 млрд, а заявка Dynetics оцінювалася у 8,5 млрд.

Blue Origin і Dynetics не погодилися з цим рішенням і оскаржили його, пославшись на те, що NASA некоректно розглянула заявки, недооцінивши їхні сильні сторони та не давши можливості змінити запропоновану ціну під час конкурсу. В результаті GAO відхилила обидва протести, дійшовши висновку, що аерокосмічна адміністрація не порушила чинних законів або правил про закупки, коли вирішила видати контракт лише одній компанії. За умовами конкурсу, кількість нагород залежить від суми фінансування, доступного для програми. Крім того, NASA не зобов’язана брати участь в обговореннях, змінювати умови або скасовувати результати конкурсу у зв’язку з обсягом фінансування, доступним для програми. І, нарешті, в GAO не знайшли ознак ані упередженого ставлення до проєкту SpaceX, ані недобросовісної конкуренції.

Рішення GAO означає, що тепер американське аерокосмічне відомство може «розморозити» контракт зі SpaceX і розпочати його фінансування. Насправді адміністратор NASA Білл Нельсон неодноразово наголошував, що не має нічого проти другого місячного пускового оператора. Проблема в тому, що організація не має на нього коштів. Всі спроби пролобіювати у Конгресі збільшення фінансування програми Artemis поки не увінчались успіхом.