Найкращі астрономічні світлини 2021 року

2021 рік добігає кінця, а це означає, що настав час підбити підсумки. Конкурс «Астрономічний фотограф 2021», проведений Королівською Гринвіч-обсерваторією, нещодавно завершився. В його межах астрономи-аматори та фотографи з усього світу використовували свої професійні навички, щоб продемонструвати дива нашого Всесвіту в найдрібніших деталях. З-понад 4500 робіт, поданих на конкурс, лише 12 були оголошені переможцями в кожній категорії.

Якщо ви мешкаєте в місці, де є світлове забруднення, ви, ймовірно, отримаєте досить розмитий вид нічного неба. А іноді, через постійну зайнятість, ми просто забуваємо подивитися вгору. Тому насолоджуйтесь цими найкращими астрономічними світлинами 2021 року.

Кільцеве затемнення Сонця в червні 2021 року
Світлина кільцевого затемнення Сонця у червні 2021 року отримала головний приз. Фото: Шучан Донг

Фотограф Шучан Донг зазнімкував Сонце під час кільцевого затемнення 21 червня 2020 року. Донг вирушив в Алі, високогірний малонаселений район Тибету, щоб зробити цю світлину.

Полярне сяйво над Баренцями і Карським морями
Полярне сяйво над Баренцевим і Карським морями. Фото: Дмитро Рибалка

30 листопада 2020 року Дмитро Рибалка перебував на судні, що наближалося до Карської протоки, водного шляху, який з’єднує Баренцеве та Карське моря на північ від Росії. Йому вдалося зробити це чудове фото полярного сяйва.

Панорамне фото Чумацького Шляху
Незвичайна панорамна світлина Чумацького Шляху у формі кільця перемогла в номінації «Галактики». Фото: Чжун Ву

Цей неймовірний знімок Чумацького Шляху панорамна світлина, на створення якої знадобилося два роки. Це переможець конкурсу в категорії «Галактики». На фото представлені всі частини Чумацького Шляху, які видно з Землі у північній і південній півкулях. Аби зробити фотографію Чжун Ву відвідав Китай і Нову Зеландію.

Кільцеподібна галактика схожа на зображення кільцевого затемнення. Якщо придивитися, то в нижній половині можна побачити Туманність Оріона та Магелланові Хмари. Кільцеподібний вигляд нашої галактики спотворює наш типовий погляд на нічне небо до більш всеосяжного виду на космос.

Венера над горизонтом Місяця
Сюрреалістичний погляд на Венеру над горизонтом Місяця. Фото: Ніколя Лефодо

«Приблизно такою побачить космічний мандрівник Сонячну систему», прокоментував суддя конкурсу Ласло Франчич, астрофотограф і голова Угорської асоціації астрофотографів.

Силует дочки фотографа перед нічним небом під час ізоляції
Силует доньки фотографа перед нічним небом під час ізоляції. Фото: Діпал Ратнаяка

Зображення називається «Ізоляція». Воно було зроблене у січні 2021 року в Віндзорі, Англія. На ньому зображена дочка фотографа, яка в момент знімка з тривалою експозицією дивилася на зорі зі своїм домашнім улюбленцем. Фото нагадує глядачеві про те, наскільки великий простір лежить за межами нашого власного світу. Оскільки під час COVID-19 нікуди було йти, залишилося лише милуватися зорями.

Смуга метеорів у нічному небі
Смуга метеора на нічному небі. Фото: Френк Кушай

Запаморочливим фото з цієї групи є «Кольоровий квадрантидний метеор» Френка Кушая. Ця світлина, зроблена в січні 2021 року на станції Cook Station, штат Міссурі, демонструє метеор на тлі сузір’я Стінний Квадрант. Фотограф прагнув зняти більш віддалені об’єкти, такі як галактики, але після перегляду фотографій з’явився гарячий слід метеора, що згорів у верхніх шарах атмосфери.

Місяць над піщаними дюнами в Національному парку Долина Смерті
Місяць над піщаними дюнами Національного парку «Долина смерті». Зображення: Джеффрі Лавлейс

Цей знімок незвичайний, бо здається, ніби Місяць знаходиться в межах досяжності нетипового земного ландшафту, який більше схожий на Татуїн. Фотограф був у Національному парку «Долина смерті», коли Місяць піднявся над дюнами. Насправді це не один знімок, а кілька, що зроблені з різними налаштуваннями експозиції.

Каліфорнійська туманність NGC 1499
Космічна веселка Туманності Каліфорнія NGC 1499. Зображення: Террі Хенкок

На цьому фото зображена Туманність Каліфорнія NGC 1499, хмара пилу та газу довжиною 100 світлових років, розташована за 1000 світлових років від Землі. Знімок був зроблений упродовж семи ночей в 2021 році. Фотографу вдалося використати веселку барв, щоб виділити різні гази в туманності, яким властиві певні кольори: водень зелений, сірка червона, а іонізований кисень синій.

«Сімейне фото» нашої Сонячної системи

«Сімейне фото» нашої Сонячної системи. Зображення: Джипу Ван

Фотограф Джипу Ван виграв цьогорічний молодіжний конкурс з «сімейним портретом» Сонячної системи (за винятком Землі). Зліва направо: Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран. Очевидно, що Плутону там немає, бо це карликова планета, або планетоїд. Сім планет обрамлені Сонцем ліворуч та Місяцем праворуч (збільшеним, щоб відповідати Сонцю). Всі світлини були зроблені в Юнтаї, Китай, з серпня 2020-го по січень 2021 року.

Ракета Falcon 9 на тлі Місяця
Ракета Falcon 9 на тлі Місяця. Фото: Пол Екхардт

Фотографу Полу Екхардту зі США вдалося зазнімкувати ракету Falcon 9. До проведення зйомки довелося ретельно підготуватися. За кілька годин до запуску Екхардт використав програму для розрахунку траєкторії ракети й точного місця, де вона перетнеться з Місяцем.

Сліпуча панорама Юпітера
Неймовірна панорама Юпітеру. Зображення: Серхіо Діас Руїс

Світлина під назвою «Ще один похмурий день на Юпітері» Серхіо Діаса Руїса з Іспанії. Назва зображення говорить сама за себе: це великий план частини нашого найбільшого газового гіганта. Знімок був зроблений космічним телескопом Hubble та відкоректований за кольором.

Сатурн
«Небесний перелом» зображує багато різних частин Сатурну. Зображення: Леонардо ді Маджо

«Небесний перелом» Леонардо ді Маджо — це колаж Сатурну, його супутників і кілець. Знімки були зроблені космічним апаратом Cassini в період з 2004 по 2007 рік. Всі вони чорно-білі, що дозволяє глядачеві зосередитися на геометрії планети, не відволікаючись на кольори.

Раніше ми публікували найкращі космічні фото 2018 року за версією National Geographic. Рекомендуємо також  подивитися на найкращі світлини місії LRO.