NASA оцінила вартість програми Artemis

21 вересня NASA опублікувала нові деталі програми Artemis, метою якої має стати повернення людини на Місяць. Крім того, аерокосмічна адміністрація вперше назвала суму, яка буде потрібна для виконання цього завдання. За оцінками фахівців, реалізація першої фази програми коштуватиме 28 млрд доларів.

Логотип програми Artemis. Джерело: NASA

Більшість названої суми (16 млрд доларів) буде витрачено на створення місячного апарату, що спускається. Навесні нинішнього року NASA обрала три команди, які займаються розробкою своїх проєктів. Після їх детального розгляду керівництво організації вибере одну чи дві заявки, які будуть профінансовані. 12 млрд, що залишилися, підуть на будівництво і випробування надважкої ракети SLS, корабля Orion, місячних скафандрів та іншого необхідного обладнання.

Основне питання поки що полягає в тому, чи погодиться Конгрес США виділити необхідні кошти. В умовах президентських виборів, що наближаються, і напруженої політичної боротьби немає жодної впевненості в тому, що американські законодавці захочуть профінансувати Artemis. За словами адміністратора NASA Джима Брайденстайна (Jim Bridenstine), щоб укластися в намічені програмою терміни, Конгрес повинен схвалити виділення першого 3,2 мільярдного траншу до кінця поточного року.

Якщо Artemis все ж таки отримає все необхідне фінансування, подальший план дій виглядає наступним чином. До кінця року NASA проведе повноцінне пропал першого ступеня SLS, що імітує її запуск. Після його завершення ступінь буде переправлено до Космічного центру ім. Кеннеді, де її почнуть готувати до місії Artemis I, намічену на 2021 р. У її рамках безпілотний Orion облетить Місяць та повернеться на Землю. У 2023 р. відбудеться запуск Artemis II – першої пілотованої місії програми. По суті вона повторить політ Apollo 8. Астронавти виконають обліт нашого природного супутника, а також випробують ручне управління кораблем. У тому ж році NASA планує запустити перші модулі біля місячної станції LOP-Gateway.

У 2024 р. до Місяця вирушить місія Artemis III. Астронавти здійснять посадку в районі місячного південного полюса та проведуть там близько тижня, виконавши від двох до п’яти виходів на поверхню. Рішення про те, чи станція Gateway буде залучена в цьому польоті, поки не прийнято. Але в аерокосмічній адміністрації стверджують, що в будь-якому випадку орбітальний місячний форпост знайде застосування під час наступних місячних місій. Він буде використовуватися як перевалковий пункт і для проведення наукових спостережень.

Наступним масштабним завданням стане створення бази на південному полюсі Місяця, здатного забезпечувати багатомісячне перебування астронавтів. NASA сподівається збудувати її до кінця нинішнього десятиліття.

За матеріалами: https://spaceflightnow.com