NASA оцінила вартість програми Artemis

21 вересня NASA опублікувала нові деталі програми Artemis, метою якої має стати повернення людини на Місяць. Крім того, аерокосмічна адміністрація вперше назвала суму, яка буде потрібна для виконання цього завдання. За оцінками фахівців, реалізація першої фази програми коштуватиме 28 млрд доларів.

Логотип програми Artemis. Джерело: NASA

Більшість названої суми (16 млрд доларів) буде витрачена на створення місячного спускального апарата. Навесні нинішнього року NASA обрала три команди, які займаються розробкою своїх проєктів. Після їхнього детального розгляду керівництво організації вибере одну чи дві заявки, які будуть профінансовані. 12 млрд, які залишилися, підуть на будівництво та випробування надважкої ракети SLS, корабля Orion, місячних скафандрів та іншого необхідного обладнання.

Головне питання поки що полягає в тому, чи погодиться Конгрес США виділити необхідні кошти. В умовах президентських виборів, які наближаються та напруженої політичної боротьби, немає жодної впевненості в тому, що американські законодавці захочуть профінансувати Artemis. За словами адміністратора NASA Джима Брайденстайна (Jim Bridenstine), щоб укластися в намічені програмою терміни, Конгрес повинен схвалити виділення першого 3,2 мільярдного траншу до кінця поточного року.

Якщо Artemis все ж таки отримає все необхідне фінансування, подальший план дій виглядає наступним чином. До кінця року NASA проведе повноцінний прожиг першого ступеня SLS, який імітує її запуск. Після його завершення ступінь буде переправлено до Космічного центру ім. Кеннеді, де її почнуть готувати до місії Artemis I, намічену на 2021 рік. У її межах безпілотний Orion облетить Місяць та повернеться на Землю. У 2023 році відбудеться запуск Artemis II — першої пілотованої місії програми. По суті вона повторить політ Apollo 8. Астронавти виконають обліт нашого природного супутника, а також випробують ручне управління кораблем. У тому ж році NASA планує запустити перші модулі навколомісячної станції LOP-Gateway.

У 2024 році до Місяця вирушить місія Artemis III. Астронавти здійснять посадку в районі місячного південного полюса та проведуть там близько тижня, виконавши від двох до п’яти виходів на поверхню. Рішення про те, чи станція Gateway буде залучена в цьому польоті, поки не прийняте. Але в аерокосмічній адміністрації стверджують, що в будь-якому випадку орбітальний місячний форпост знайде застосування під час наступних місячних місій. Він буде використовуватися як проміжний пункт та для проведення наукових спостережень.

Наступним масштабним завданням стане створення бази на південному полюсі Місяця, здатного забезпечувати багатомісячне перебування астронавтів. NASA сподівається збудувати її до кінця нинішнього десятиліття.

За матеріалами https://spaceflightnow.com