Perseverance отримав кисень з марсіанської атмосфери


Дрон Ingenuity, який нещодавно здійснив свій історичний політ, є далеко не єдиним технологічним демонстратором місії Mars 2020. На борту ровера Perseverance також встановлений експериментальний прилад MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). Він призначений для виробництва кисню з марсіанської атмосфери.

M2020 ATLO – MOXIE Installation Requesters: David Gruel Photographer: R. Lannom Date: 20-MAR-19 Photolab order: 070915-171696

MOXIE виробляє кисень під час високотемпературного процесу (800°C), що «розбиває» вуглекислий газ на складові компоненти. Тому основний блок приладу виготовлений із термостійких матеріалів, таких, наприклад, як деталі з нікелевого сплаву, надруковані на 3D-принтері (вони нагрівають і охолоджують гази, що проходять через прилад), а також легкий аерогель, що допомагає утримувати тепло. Зовні MOXIE покритий тонким шаром золота, що не дозволяє ультрачервоному випромінюванню «вирватися» й пошкодити інші частини ровера.

20 квітня фахівці місії вперше активували інструмент. Після двогодинного прогріву він розпочав виробництво кисню зі швидкістю близько 6 г на годину й отримав 5,4 грама газу. Цієї кількості вистачило б людині для дихання впродовж 10 хвилин. Загалом MOXIE здатний виробляти до 10 г кисню на годину.

Графік видобутку кисню після першого вімкнення інструменту MOXIE. Джерело: NASA/JPL-Caltech

За словами інженерів, вони мають намір провести ще як мінімум дев’ять активацій MOXIE. Метою випробувань буде збір більш детальної інформації про роботу інструмента. Також вчених цікавить, як саме час доби та пора року можуть вплинути на швидкість виробництва кисню.

Успіх MOXIE є важливим кроком на шляху до висадки людей на Марс. Отриманий за допомогою такої технології кисень можна буде використовувати для дихання, а також як компонент ракетного палива.

За матеріалами: https://mars.nasa.gov