Ілон Маск попередив про ризик банкрутства SpaceX

Ілон Маск вкрай незадоволений відсутністю прогресу в розробці двигунів Raptor, які будуть використовуватися на надважкій системі Starship. На його думку, якщо проблему не вдасться вирішити, це може призвести до банкрутства компанії. Про це йдеться в корпоративному електронному листі, текст якого опублікували американські ЗМІ

За словами Маска, криза у виробництві raptor «набагато гірша, ніж здавалося кілька тижнів тому… Ми зіткнемося з реальним ризиком банкрутства, якщо в наступному році не зможемо досягти частоти польотів Starship хоча б раз на два тижні».

Запуск Starship (концепт). Джерело: SpaceX

Минулого тижня SpaceX покинули віцепрезиденти з силових установок Вілл Хелтслі та з польотів і запусків Лі Розен. Їхнє звільнення також пов’язане з відсутністю прогресу в створенні двигунів Raptor.

Raptor і Starship

Двигуни Raptor працюють на рідкому метані та кисні. Вони призначені для використання на космічному кораблі Starship і прискорювачі Super Heavy. Згідно з поточною конструкцією, Super Heavy буде оснащений 29 силовими агрегатами (в майбутньому їх планується збільшити до 32), а Starship — 6 двигунами.

Двигуни Raptor на ступені Super Heavy. Джерело: Elon Musk

Наразі перші орбітальні випробування прототипу системи заплановані на початок 2022 року. Але його точна дата буде залежати як від готовності корабля, так і від успішного завершення екологічної експертизи космодрому SpaceX в Бока-Чика. Очікується, що рішення з цього питання буде ухвалене до 31 грудня 2021 року.

Наступне покоління Starlink

Варто зазначити, що наразі SpaceX, звичайно, не загрожує негайне банкрутство. Компанія забезпечена великою кількістю замовлень на кілька років вперед. Занепокоєння Маска пов’язане з надзвичайно амбітними планами компанії щодо подальшого розгортання системи супутникового інтернету Starlink.

Супутники Starkink в уявленні художника. Джерело: SpaceX

Наразі SpaceX вивела на орбіту понад 1700 супутників першого покоління Starlink, здатних забезпечити базове покриття на основних широтах. Але, за словами Ілона Маска, ця базова версія «фінансово слабка». Щоб налагодити надійну роботу системи та повністю покрити весь попит, SpaceX планує почати виведення другої, набагато потужнішої версії пристроїв. Їхні технічні характеристики тримаються в секреті. Але відомо, що через великі розміри для їхнього запуску може використовуватися тільки Starship. У зв’язку з цим питання якнайшвидшого старту польотів нового корабля справді набуває першорядного значення.

Крім того, SpaceX вже інвестувала значні кошти, щоб забезпечити виробництво кількох мільйонів користувацьких терміналів Starlink на рік. За словами Маска, без супутників другого покоління вони будуть марними. Так, з огляду на всі ці обставини, побоювання бізнесмена щодо ситуації, що склалася, цілком зрозумілі.

Антена та користувацький термінал Starlink. Джерело: Steve Jurvetso

У тому ж листі Маск заявив, що вирішив відмовитися від своєї першої відпустки за тривалий час, а замість цього буде проводити час на виробничій лінії Starlink. Глава SpaceX закликав усіх співробітників компанії, у яких немає нагальних справ, зробити те ж саме.

За матеріалами  https://www.cnbc.com