Кільця Сатурна зникають, а британський термоядерний двигун удвічі скоротить подорож до Марса: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: в Австралії на пляжі знайшли величезний уламок невідомого космічного сміття, астрономи виявили дволику зірку, а ми розповідаємо, як Google зробив Всесвіт старшим і чому це сталося.

«Для успішної технології реальність повинна мати пріоритет над піаром, бо природу не можна обдурити».

―  Річард П. Фейнман

У США створять перший слабоалкогольний бар у невагомості

Торговельна марка Truly, яка спеціалізується на випуску слабоалкогольного напою хард-зельцер, збирається організувати перший у світі бар, який працюватиме в умовах невагомості. Для цього компанія орендувала один із літаків, які використовуються для тренування астронавтів. Проте пощастить тільки п’ятьом відданим фанатам напоїв цієї фірми. По суті, бар є рекламною акцією, яка присвячена новому продукту компанії під назвою Lightly Fantastic. Саме серед його споживачів і буде розіграна можливість побувати у найнезвичайнішому барі на Землі.

Maxar Technologies представила сервіс для полегшеного доступу до своїх знімків

Компанія Maxar Technologies презентувала свою нову платформу під назвою Maxar Geospatial Platform. Поки що її тестує обмежена кількість користувачів. Але у майбутньому доступним стане не тільки архів знімків, а й можливість їхнього замовлення та аналітика. Як повідомляють представники Maxar Technologies, MGP буде доступний у трьох основних варіантах. Перший призначений для можливого використання всіма охочими. Він має назву MGP Xpress. Очікується, що у ньому буде доступний увесь архів світлин об’ємом у 125 петабайт інформації. 

Другий різновид цього сервісу має назву MGP Pro. Він потребуватиме від своїх користувачів перевірки та спрямований насамперед на корпоративних клієнтів і державні установи. У ньому будуть доступні не тільки архівні, а й свіжі знімки земної поверхні. Тому він буде надзвичайно актуальний для потреб оборони. Щодо третього продукту платформи, то він називається MGP API. Він надасть програмістам широкий набір інструментів для створення на основі MGP власних програмних продуктів.

Кільця Сатурна зникають: встигніть їх сфотографувати

Астрофотографи поспішають сфотографувати кільця Сатурна якнайшвидше, оскільки після цього літа вони зникнуть з нашого поля зору. Незабаром кільця Сатурна стане важче побачити. Нахил газового гіганта зробить їх практично невидимими для спостерігачів на Землі. Але проблемою стануть не лише кути. Нові дослідження показують, що кільця буквально зникають. До 2025 року вони майже повністю зникнуть з поля зору Землі, оскільки з цієї точки краї кілець будуть перебувати у лобовому зіткненні. Пройде багато часу, перш ніж кільця знову стануть видимими та повернуться до того стану, в якому перебувають зараз. Вони продовжать нахилятися до свого максимуму в 27 градусів до 2032 року, а потім повільно повернуться назад протягом наступних десяти з гаком років.

На щастя, до того, як все це станеться, кільця Сатурна вперше стануть найяскравішими та найпомітнішими в наступному місяці. 27 серпня 2023 року Сатурн досягне опозиції — точки, де він лежить прямо навпроти Сонця відносно Землі. Отже, буде найяскравішим і найвищим. Наступні літні ночі дадуть астрофотографам найкращі шанси сфотографувати яскраві кільця з Землі.

Дволика зоря спантеличила астрономів

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення вкрай незвичайного білого карлика. Одна його сторона складається з водню, тоді як інша — з гелію. Знахідка стала сюрпризом для астрономів. До цього їм не було відомо про існування таких об’єктів. 

Білі карлики являють собою фінальний етап еволюції сонцеподібних зір. Коли світило, що перетворилося на червоного гіганта, скидає всю атмосферу, від нього залишається лише одне ядро, яке згодом стискається та остигає, поступово перетворюючись на алмаз. Такі об’єкти називають білими карликами. Вони мають дуже високу щільність. За мас, подібних до мас Сонця, вони мають радіус, еквівалентний радіусу Землі. У їхніх атмосферах зазвичай переважає водень або гелій. При цьому одного елемента приблизно в тисячу разів більше, ніж іншого.

Величезний уламок космічного сміття на пляжі збентежив Австралію

Великий золотистий циліндричний об’єкт, інкрустований балянусами, який днями викинуло на пляж у Західній Австралії, спантеличив місцеву владу. Вони досі намагаються з’ясувати, що це таке. Перші ознаки вказують на те, що це космічне сміття. Австралійське космічне агентство утримується від коментарів, лише зазначило, що об’єкт може бути частиною іноземної космічної ракети-носія. Агентство додає, що наразі робить запити щодо цієї знахідки.

Але інтернет-детективи вже випередили владу. Якщо їм вірити, схоже, що цей об’єкт може бути скинутим третім ступенем однієї з індійських багатоступеневих ракет-носіїв для запуску полярних супутників PLSV.

Фото тижня

Фотограф знімає падаючу зірку та галактику Чумацький Шлях, перебуваючи на вершині альпійської гори Чіргант
Фотограф знімкує зірку, що падає, та галактику Чумацький Шлях, перебуваючи на вершині альпійської гори Чіргант. Фото: @nicholasroemmelt

Австрійському астрофотографу вдалося зазнімкувати одночасно метеор, галактику Чумацький Шлях та Альпи під час метеоритного дощу Персеїди — небесного явища, яке вже розпочалося. Ніколас Реммельт піднявся на гору, щоб створити свій знімок, який поєднав різні експозиції, зроблені з одного місця без руху камери. Найскладнішим було зазнімкувати метеор.

Цікава цифра: 222 км/с

Для безпечного застосування термоядерної технології використовується машинне навчання
Для безпечного застосування термоядерної технології використовується машинне навчання. Світлина: Pulsar Fusion

Британська компанія Pulsar Fusion розпочала будівництво найбільшого у світі термоядерного ракетного двигуна. Вона прагне довести, що технологія життєздатна і в майбутньому дасть змогу значно скоротити час космічних польотів. Якщо вченим вдасться домогтися успіху, температура в рушії сягне кількох сотень мільйонів градусів. Це гарячіше, ніж на поверхні Сонця. Надлишок енергії має допомогти ракеті розвинути швидкість у понад 800 тис. км/год (222 км/с). У теорії, такий прогрес у пересуванні космічних апаратів дасть змогу вдвічі швидше досягти Марса.

Що почитати у вихідні

Результати видачі сайту Google за англомовним запитом age of universe («вік Всесвіту») розлютили багатьох астрономів, які звинуватили його в дезінформації. Річ у тім, що на цей запит пошуковик почав видавати відповідь 26,7 млрд років, що суперечить загальноприйнятій науковій оцінці. Редакція The Universe Space Tech розповідає, як історія з віком Всесвіту оголила ключові проблеми інтернету.

А ви коли-небудь пробували уявити, що відбувається за мить до катастрофи ракети? Чи є у космонавтів шанс вижити, адже в такій ситуації життя людей залежить від вчасного спрацьовування системи аварійного порятунку екіпажу (САП)? Детально пояснюємо, як влаштовані САП на різних космічних кораблях.

Читайте у попередньому дайджесті: в Австралії супутники ловитимуть браконьєрів, а на Титані річки течуть, як на Землі: дайджест новин.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine