Дволика зоря спантеличила астрономів

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення вкрай незвичайного білого карлика. Одна його сторона складається з водню, тоді як інша — з гелію.

Що таке білі карлики

Білі карлики являють собою фінальний етап еволюції сонцеподібних зір. Коли світило, що перетворилося на червоного гіганта, скидає всю атмосферу, від нього залишається лише одне ядро, яке згодом стискається та остигає, поступово перетворюючись на алмаз. Такі об’єкти називають білими карликами.

Белый карлик
Білий карлик в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Білі карлики мають дуже високу щільність. За мас, подібних до мас Сонця, вони мають радіус, еквівалентний радіусу Землі. У їхніх атмосферах зазвичай переважає водень або гелій. При цьому, одного елемента приблизно в тисячу разів більше, ніж іншого.

Дволикий білий карлик

Але нещодавно астрономам вдалося виявити білий карлик, який абсолютно не відповідає звичним уявленням про такі об’єкти. Він був знайдений у межах огляду ZTF (Zwicky Transient Facility) і отримав неофіційне найменування Янус — на честь дволикого бога з римської міфології. Вибір назви виявився не випадковим. Спектральний аналіз показав, що одна зі сторін білого карлика складається з водню без будь-яких слідів гелію, тоді як інша навпаки, складається з чистого гелію.

Дволикий білий карлик в уявленні художника. Джерело: K. Miller, Caltech/IPAC

Знахідка стала повним сюрпризом для астрономів. До цього їм не було відомо про існування таких об’єктів. У спробі пояснити аномалію, дослідники висунули припущення, що вони спостерігають рідкісну перехідну фазу еволюції білих карликів. Під час неї водень на поверхні змішується з іншими елементами та «тоне», поступаючись місцем гелію. Що стосується причини, чому цей процес відбувається лише на одній зі сторін мертвої зорі, то відповідь може полягати у впливі магнітного поля білого карлика, яке має асиметричну форму.

Інша теорія, запропонована групою для пояснення дволикості білого карлика, також пов’язана з магнітними полями. Однак у цьому випадку передбачається, що вони впливають на тиск і щільність його атмосфери, даючи можливість формуватися водневим ділянкам у місцях, де магнітні поля найсильніші.

Поки що астрономи не знають, яка з двох теорій вірна. Вони сподіваються, що зможуть отримати відповідь після виявлення інших дволиких білих карликів.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати
Супутник побачив цвітіння води поблизу Гренландії
Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію