Дволика зоря спантеличила астрономів

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення вкрай незвичайного білого карлика. Одна його сторона складається з водню, тоді як інша — з гелію.

Що таке білі карлики

Білі карлики являють собою фінальний етап еволюції сонцеподібних зір. Коли світило, що перетворилося на червоного гіганта, скидає всю атмосферу, від нього залишається лише одне ядро, яке згодом стискається та остигає, поступово перетворюючись на алмаз. Такі об’єкти називають білими карликами.

Белый карлик
Білий карлик в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Білі карлики мають дуже високу щільність. За мас, подібних до мас Сонця, вони мають радіус, еквівалентний радіусу Землі. У їхніх атмосферах зазвичай переважає водень або гелій. При цьому, одного елемента приблизно в тисячу разів більше, ніж іншого.

Дволикий білий карлик

Але нещодавно астрономам вдалося виявити білий карлик, який абсолютно не відповідає звичним уявленням про такі об’єкти. Він був знайдений у межах огляду ZTF (Zwicky Transient Facility) і отримав неофіційне найменування Янус — на честь дволикого бога з римської міфології. Вибір назви виявився не випадковим. Спектральний аналіз показав, що одна зі сторін білого карлика складається з водню без будь-яких слідів гелію, тоді як інша навпаки, складається з чистого гелію.

Дволикий білий карлик в уявленні художника. Джерело: K. Miller, Caltech/IPAC

Знахідка стала повним сюрпризом для астрономів. До цього їм не було відомо про існування таких об’єктів. У спробі пояснити аномалію, дослідники висунули припущення, що вони спостерігають рідкісну перехідну фазу еволюції білих карликів. Під час неї водень на поверхні змішується з іншими елементами та «тоне», поступаючись місцем гелію. Що стосується причини, чому цей процес відбувається лише на одній зі сторін мертвої зорі, то відповідь може полягати у впливі магнітного поля білого карлика, яке має асиметричну форму.

Інша теорія, запропонована групою для пояснення дволикості білого карлика, також пов’язана з магнітними полями. Однак у цьому випадку передбачається, що вони впливають на тиск і щільність його атмосфери, даючи можливість формуватися водневим ділянкам у місцях, де магнітні поля найсильніші.

Поки що астрономи не знають, яка з двох теорій вірна. Вони сподіваються, що зможуть отримати відповідь після виявлення інших дволиких білих карликів.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна