Павуки на Марсі: супутники зазнімкували «мешканців» Міста інків

Європейська космічна агенція опублікувала серію зображень, отриманих апаратами Mars Express і TGO. На них можна побачити темні об’єкти на поверхні Марса, що нагадують павуків.

Темні «павуки» на поверхні Марса. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

Марсіанські «павуки» пов’язані з кліматом Червоної планети. Взимку частина вуглекислого газу з атмосфери планети вимерзає, утворюючи скупчення сухого льоду. Коли з приходом весни Сонце починає висвітлювати ці поклади, вуглекислий лід у їхній нижній частині починає перетворюватися на газ. Він накопичується і потім пробивається через шари вищерозміщеного льоду, вириваючись на свободу.

Під час цього процесу газ, що виходить, захоплює за собою темний матеріал. Він виривається нагору через тріщини в льоду у вигляді високих фонтанів або гейзерів, а потім падає вниз і осідає на поверхні. В результаті утворюються темні плями діаметром від 45 м до 1 км. Цей же процес створює характерні «павукоподібні» візерунки.

Знімки, зроблені апаратами Mars Express і TGO, демонструють подібні формації, утворені газом, що виходить, і викинутою речовиною. Більшість із них розташовані в області, що має прізвисько Місто інків.

Місто інків. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Місто інків виявив зонд Mariner 9 у 1972 році. Причина такої назви проста. Місто інків являє собою лінійну, майже геометрично правильну мережу хребтів, яка нагадує руїни стародавнього міста. Вчені досі не знають, як саме воно утворилося. За однією з версій піщані дюни з часом перетворилися на камінь. За іншою, крізь тріщини в марсіанській породі в цьому місці просочується матеріал, як-от магма чи пісок. Можливо також, що вони мають льодовикове походження.

Місто інків. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

«Стіни» Міста інків, схоже, є частиною великого кола діаметром 86 км. Вчені припускають, що воно розташоване у великому кратері. Удар, що породив його, вочевидь, створив розломи на навколишній рівнині, які потім були заповнені лавою, що підіймалася, і з часом зникли.

Раніше ми розповідали про нову гіпотезу, яка пояснює походження марсіанського метану.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Космічні туристи Blue Origin потрапили у пастку після польоту
Комети врізалися в Уран і Нептун щогодини впродовж мільйона років
Запуск Starliner знову відклали. Коли він полетить у космос, наразі невідомо
Дно Світового океану відчуло потужний удар сонячного спалаху
Російський супутник назвали загрозою для американського апарата
Супутник ICEYE вивчив танення антарктичного льодовика
Firefly Aerospace можуть продати за 1,5 млрд доларів
Кольори інших світів: ESA опублікувала дивовижні знімки телескопа Euclid
Порятунок у міжзоряному просторі: Voyager 1 відновив передачу наукових даних
Космічний телескоп James Webb вперше вивчив внутрішню будову екзопланети