Чи знаєте ви? 12 цікавих фактів про Марс

Добірка з 12 цікавих фактів про найбільш загадкову планету Сонячної системи.

  1. Середній діаметр Марсу дорівнює 6780 км. Він менший за Венеру та Землю, але більший за Меркурій. Сила тяжіння на поверхні Червоної планети становить 37% від земної.
  2. Тривалість середньої сонячної доби на Марсі (їм дали назву «сола») становить 24 години 39 хвилин 35 секунд. Це всього на 2,7% довше земної доби. Марсіанський рік складається із 668,6 солів.
  3. Зараз Марс не має глобального магнітного поля. Однак у його корі є намагнічені ділянки, які свідчать про те, що в далекому минулому планета його мала.
  1. Температура на Марсі коливається від -153°C на полюсах взимку, до +25°C на екваторі влітку, в помірних широтах від -50°C зимової ночі, до 0°C літнім днем. Середня температура Червоної планети становить –55°C.
  2. Марсіанські світанки та заходи Сонця є повною протилежністю земним. Через розсіяний в атмосфері планети пил, вони «пофарбовані» у блакитні тони.
Марсіанський захід Сонця очима марсохода Spirit. Джерело: NASA/JPL/Texas A&M/Cornell
  1. Полярні шапки Марсу складаються з двох шарів. Нижній являє собою суміш водяного льоду та пилу — це т.зв. постійна шапка. Сезонні зміни, які ми можемо бачити навіть із Землі, відбуваються за рахунок верхнього шару, який складається з твердої вуглекислоти, відомої під назвою «сухого льоду». Навесні, з підвищенням температури вона сублімує (переходить із твердого стану в газоподібне без плавлення), як наслідок видимий розмір шапки зменшується. Взимку вуглекислий газ починає вимерзати з атмосфери, й шапка знову збільшується.
  2. Атмосфера Марсу на 95% складається із вуглекислого газу. Вона характеризується помітними сезонними коливаннями тиску, пов’язаними з випаровуванням та намерзанням полярних шапок. У середньому атмосферний тиск у марсіанської поверхні в 160 разів менше, ніж на Землі на рівні моря.
  1. Марс — найбільш досліджена планета Сонячної системи (звичайно, крім Землі). Зараз на його поверхні працюють три марсоходи (американський Curiosity та Perseverance, який супроводжує мікрокоптер Ingenuity, також китайський «Чжужун»), стаціонарна лабораторія InSight (NASA), а на ареоцентричній орбіті знаходяться вісім космічних апаратів (Mars Odyssey, Mars Express, MRO, MAVEN, «Мангальян», TGO, «Аль-Амаль», «Тяньгун»).
  2. На Червоній планеті знаходяться найбільші вулкани Сонячної системи. Вони розташовані в провінції Фарсида — на величезному вулканічному нагір’ї, загальна площа якого становить 30 млн км² (це можна порівняти з площею Африки). Маса вулканічних відкладень Фарсиди настільки велика, що за розрахунками вчених, вона могла спричинити зсув марсіанської осі обертання.
Марсіанський супервулкан. Джерело: ESA
  1. Марс має яскраво виражену асиметрію. Його південна півкуля та екваторіальні регіони — це стародавня, густо всіяна кратерами поверхня. Північна півкуля в основному зайнята гігантською низовиною (Велика північна рівнина) завдовжки близько 10 600 та завширшки 8 500 км. Її середня висота на 6 км менша за решту поверхні. Не виключено, що асиметрія марсіанських півкуль викликана наслідками гігантського зіткнення, пережитого планетою на зорі еволюції Сонячної системи.
  2. Марс має одну з найбільших систем каньйонів у Сонячній системі, відому як долина Марінера. Її довжина становить 4500 км (чверть кола планети), ширина — 200 км, глибина — до 11 км. За довжиною вона в 10 разів перевищує знаменитий Великий каньйон річки Колорадо (США), а також у раз 7 більше за нього в ширину й у стільки ж разів — у глибину.

12. Дані космічних апаратів свідчать про те, що в далекому минулому Марс мав повноцінну гідросферу. По його поверхні текли потоки води, там існували озера та моря. Але в міру зміни клімату практично вся вона була втрачена. Залишки марсіанської води зараз зосереджені у полярних шапках, а також у підповерхневому шарі вічної мерзлоти завтовшки десятки та сотні метрів. За сучасними оцінками, якщо розтопити цей лід, поверхня Марсу вкрилася б шаром води в кілька десятків метрів.