Кільця Сатурна утворилися за часів динозаврів

Кільця Сатурна значно молодші, ніж вважалося раніше, і їхній вік не перевищує кількох сотень мільйонів років. Такого висновку дійшла команда американських дослідників з Університету Колорадо в Боулдері.

Вік кілець Сатурна

Питання про вік кілець Сатурна давно є предметом дискусій серед астрономів. Тривалий час превалювала точка зору, згідно з якою вони утворилися одночасно з планетою. Усе змінилося після прибуття до Сатурна апарата Cassini. Йому вдалося вперше визначити масу кілець планети (вона виявилася еквівалентною приблизно 40% маси її супутника Мімаса), а також виміряти швидкість випадання їхньої речовини на Сатурн. Виявилося, що кільця планети повинні будуть зникнути протягом найближчих сотень мільйонів років, що свідчить про їхню молодість.

Портрет Сатурна. Джерело: NASA/JPL/Space Science Institute

Під час свого нового дослідження астрономи використовували для визначення віку кілець Сатурна кількість космічного пилу, що міститься в них. Його джерелом є мікрометеорити, що бомбардують їх. Знаючи швидкість бомбардування і процентний вміст пилу, вчені можуть розрахувати час існування кілець.

Для вирішення цього завдання астрономи скористалися даними Cassini. За 13 років перебування біля Сатурна встановлений на його борту прилад CDA вивчив 163 пилових зерна. Цього виявилося достатньо, щоб оцінити кількість пилу, що міститься в кільцях, і, як наслідок, визначити їхній приблизний вік. Аналіз показав, що він не перевищує 400 млн років. З великою часткою ймовірності кільця Сатурна утворилися за часів, коли на нашій планеті жили динозаври.

Скільки існуватимуть кільця Сатурна

Варто зазначити, що, за оцінкою дослідників, спочатку кільця Сатурна були ще більшими. У момент утворення їхня маса в кілька разів перевищувала масу Мімаса. Але відтоді значна частина речовини кілець випала на Сатурн.

Кільця Сатурна. Джерело: NASA/JPL/Space Science Institute

Але як довго існуватимуть кільця? Учені підтвердили результати попередніх досліджень, згідно з якими вони зникнуть у відносно недалекому (за астрономічними мірками) майбутньому. Розрахунки показують, що термін життя кілець Сатурна, який залишився, становить від 15 до 400 млн років. Отже, нам пощастило, що ми живемо в епоху, коли можемо милуватися цим дивом природи.

За матеріалами https://www.science.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна