Санкції вбивають космічну розвідку росії, а NASA хоче долетіти до Марса за 45 днів на ракеті з ядерним двигуном: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: ядро Землі може почати обертатись у зворотний бік; американський стартап готує першу місію з видобутку платини на астероїдах, а ми розповідаємо про прабатька легендарного телескопа James Webb.

«Я дуже рано зрозумів різницю між знанням назви чогось і знанням чогось».

― Річард П. Фейнман

Ядро Землі могло змінити своє обертання

Ядро Землі донедавнв оберталося трохи швидше, ніж решта планети. Однак у нещодавно опублікованому дослідженні співробітники Пекінського університету повідомили, що приблизно у 2009 році ядро припинило обертання. Втім, з таким твердженням погодилися далеко не всі науковці. Наприклад, 2022 року вчені з Університету Південної Каліфорнії проаналізували сейсмічні хвилі, породжені ядерними випробуваннями у 1969 та 1971 роках, і дійшли висновку, що в цей період часу внутрішнє ядро оберталося навіть повільніше за мантію, а прискорилося пізніше. 

Дослідники стверджують, що 2009 року пришвидшене обертання внутрішнього ядра відносно мантії зникло. Це не означає, що воно припинило оберти, а лише почало обертатися з тією самою швидкістю, що й решта планети. Щобільше, є дані, які свідчать, що швидкість обертання ядра невдовзі навіть меншою, ніж у мантії. В залежності від точки відліку це можна трактувати як те, що серцевина Землі почала обертатись у зворотний бік.

Космічна розвідка росії колапсує під впливом міжнародних санкцій

Космічна розвідка російської федерації переживає колапс через міжнародні санкції. Виробництво ключових елементів зупинене через брак електроніки іноземного походження. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну акціонерне товариство «Информационные спутниковые системы имени академика М.Ф.Решетнёва» потрапило під міжнародні санкції. Виробництво ключових елементів перелічених об’єктів де-факто зупинене через гострий брак компонентів електроніки як іноземної, так і російської продукції. Йдеться про відсутність сотень тисяч деталей апаратури для космічних модулів. У підсумку планові строки завершення науково-дослідних робіт указаних комплексів космічної розвідки зірвані та «перенесені» на кілька років.

Blue Origin споряджає повністю жіночий екіпаж

Компанія Blue Origin планує відправити у суборбітальну космічну подорож екіпаж, який складатиметься лише з жінок. Про це повідомляє The Wall Street Journal, посилаючись на слова Лорен Санчес — подруги засновника компанії Джеффа Безоса. Також вона повідомила, що очолить місію з шести осіб на борту суборбітальної ракети New Shepard. Імена інших п’яти пасажирок не розголошуються, але Санчес натякає, що це впливові жінки, які змінюють світ. Засекреченою лишається дата запуску. Але Лорен Санчес, яка є одночасно медіаперсоною та кваліфікованою пілотесою гелікоптера, заявила, що сподівається відвідати межу з космосом на початку наступного року. 

AstroForge готує першу місію з видобутку платини на астероїдах

Стартап з видобутку корисних копалин на астероїдах під назвою AstroForge готується запустити дві космічні місії вже цьогоріч у квітні. Це буде перша спроба видобути цінні ресурси з небесних тіл. Космічні апарати виведе в космос ракета SpaceX Falcon 9. Також у заяві стартапа уточнюється, що під час першого польоту не планується висадка на астероїд та видобуваня копалин. Натомість місія включатиме випробування способів очищення платини з астероїдних матеріалів у космосі.

Ядерна ракета від NASA і DARPA злетить 2027 року

Національна аерокосмічна адміністрація США (NASA) планує сконструювати першу робочу ракету з ядерним двигуном. Проєкт був представлений головою NASA Біллом Нельсоном 24 січня під час презентації на науково-технічному форумі та виставці Американського інституту аеронавтики й астронавтики (AIAA). Нельсон заявив, що ядерну ракету побудують спільно з Агентством провідних оборонних дослідницьких проєктів Пентагону (DARPA). 

Програма спрямована на розробку ядерного теплового двигуна, що буде використаний на експериментальному космічному кораблі NTR (X-NTRV). DARPA розробить ядерний реактор і двигун для ракети, яку агентство та NASA сподіваються запустити вже 2027 року. Нельсон передбачає використання подібних двигунів для польотів на Марс у партнерстві з DARPA. Причому політ до Червоної планети на такому рушії триватиме всього 45 днів.

Фото тижня

Супутникові знімки, що показують народження айсберга А-81. Джерело: ESA

Британська антарктична служба повідомила про утворення нового величезного антарктичного айсберга. Він відколовся від шельфового льодовика Бранта 22 січня 2023 року. Новонароджений айсберг отримав позначення А-81. Його товщина становить 150 м, а площа — 1550 км². Це майже уп’ятеро більше, ніж площа острова Мальта. Європейський супутник Sentinel-2 вже зазнімкував велетенську крижину, що наразі дрейфує біля антарктичного узбережжя в морі Веделла.

Цікава цифра: 1770 км

Витягнута хмара Arsia Mons
Витягнута хмара Arsia Mons, відкрита на Марсі в 2018 році, вважається найдовшою в Сонячній системі. Вона утворюється згаслим вулканом, вищим за будь-яку гору Землі. Авторство: ESA

Щороку навесні в атмосфері Марса з’являється велетенська за розмірами хмара, яка займала би площу двох третин України. Вважається, що вона є найдовшою в Сонячній системі, адже має протяжність у 1770 км. Як виявилося, хмару створює згаслий вулкан. Давня гора, що колись вивергала лаву, має діаметр майже 430 км біля основи та висоту 17 км. За розмірами вона перевершує Мауна-Лоа — найбільш об’ємний вулкан Землі, висота якого становить 4169 м.

Коли на півдні Марса настає весна, повітря поблизу вулкана прогрівається до 12°C. При цьому лід у кратері швидко випаровується та конденсується у сухій атмосфері на висоті 45 км. Цей конденсат підхоплює вітер, який несе його зі швидкістю 20 м/с. Таким чином утворюється протяжна димка, що створює над вершиною гори тонкий хвіст, як дим від паровозу. Вона простягається майже на 2 тис. км, а потім зникає під сонячним теплом за лічені години.

Що почитати у вихідні

Телескоп IRAS (концепт). Джерело: NASA

З космодрому на базі Ванденберг 25 січня 1983 року відбувся пуск ракети Delta. Вона вивела на навколоземну орбіту апарат IRAS — перший в історії інфрачервоний космічний телескоп. З нагоди 40-ї річниці цієї події ми б хотіли розповісти історію створення та спадщину цього проєкту, який цілком можна назвати прабатьком легендарного James Webb.

Читайте у попередньому дайджесті: Ринок супутникових знімків зросте вдесятеро через війну в Україні, а на Dragon терміново додають крісло для евакуації з МКС ще одного астронавта: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine