Від Антарктиди відколовся айсберг площею вп’ятеро більше ніж Мальта

Британська антарктична служба повідомила про утворення нового величезного антарктичного айсберга. Він відколовся від шельфового льодовика Бранта 22 січня 2023 року.

Супутникові знімки, які показують народження айсберга А-81. Джерело: ESA

Новонароджений айсберг отримав позначення А-81. Його товщина становить 150 метрів, а площа — 1550 км². Це майже вп’ятеро більше, ніж площа острова Мальта. Європейський супутник Sentinel-2 вже зазнімкував айсберг, який поки що дрейфує біля антарктичного узбережжя в морі Веделла.

Варто зазначити, що народження А-81 було очікуваною подією. Ще у 2012 році вчені почали спостерігати за тріщиною в льодовику Бранта, яка одержала позначення Розлом-1. Вона поступово збільшувалась, а потім, у 2016 році, у льодовику з’явилася нова тріщина, яку назвали Геллоунський розлом. Через це вченим довелося перенести в безпечніше місце, розташовану на льодовику Бранта, дослідницьку станцію Halley VI.

У наступні роки тріщини у льодовику Бранта продовжували розростатися. І ось, 22 січня 2023 року вони об’єдналися, що призвело до утворення А-81. Подальша доля айсберга може піти за кількома різними сценаріями. Він може залишитися на мілководді біля антарктичного узбережжя. Відомі випадки, коли айсберги, що відкололися від шельфових льодовиків, проводили там по кілька років. Але течії також можуть винести їх у відкрите море. У цьому випадку A-81 досить швидко розпадеться на дрібніші фрагменти, які потім розтануть.

Найбільші айсберги, що відкололися від Антарктиди за останні роки. Джерело: ESA

Це вже не перший випадок відриву великих айсбергів від льодовика Бранта. Так, у лютому 2021 року від нього відокремився фрагмент площею 1270 км². А оскільки Геллоунський розлом продовжуватиме збільшуватися, у майбутньому льодовик буде продовжувати руйнуватися.

Раніше ми розповідали, що супутники зазнімкували антарктичні айсберги в тих же місцях, де їх бачив капітан Кук.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine