Супутники спостерігають за «гелловінською тріщиною» в Антарктиці

Супутник Sentinel-2 зазнімкував «гелловінську тріщину» в антарктичному льодовику Бранта, виявлену 2016 року. Якщо вона продовжить рости, то у море впаде шматок криги, вп’ятеро більший за острів Мальта.

Геловінська тріщина
«Гелловінська тріщина» на льодовику Бранта. Джерело: www.space.com

«Гелловінська тріщина»

Європейське космічне агентство опублікувало знімок льодовика Брандта в Антарктиді, зроблений супутником Sentinel-2, який входить до системи спостереження за Землею Copernicus. На ньому можна роздивитися велетенську «гелловінську тріщину», що майже відтинає від крижаного поля значну його частину.

Свою назву тріщина отримала через те, що виявили її 31 жовтня 2016 року напередодні Гелловіну. І у ній дійсно є дещо страшне. Для того, аби повністю відділити значну частину льодовика від решти масиву, їй достатньо збільшитися усього на 600 м.

Фактично зараз велетенська брила криги висить на волосині, і якщо вона обірветься, то утвориться айсберг площею 1750 км². Це приблизно вп’ятеро більше, ніж острів Мальта. Якщо такий айсберг розтане, то це може призвести до стрімкого підвищення рівня води в океані та затоплення багатьох прибережних територій.

Загроза антарктичній кризі

Поки що вивчення знімків, зроблених Sentinel-2, свідчить, що «гелловінська тріщина» не росте. Льодовик Брандта все ще достатньо надійно лежить на дні затоки. Але якщо він почне «плавати» і колихатися на хвилях, це може призвести до великої біди. І поява велетенського айсберга буде не найгіршим варіантом у цьому разі.

Значно страшнішим є руйнування усього льодовика. Він є продовженням потоків криги, які поступово сповзають з Антарктиди в океан. Якщо його не стане, то швидкість їхнього руху збільшиться і процес пришвидшиться. А це вже загрожує глобальними змінами клімату.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine