Ринок супутникових знімків зросте вдесятеро через війну в Україні, а на Dragon терміново додають крісло для евакуації з МКС ще одного астронавта: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: вчені розробляють віртуальну реальність для тривалих космічних місій; NASA не відправлятиме вчених на МКС, а ми пояснюємо, чому людство досі не зустріло інопланетної цивілізації.

«І оскільки мета всіх шляхетних наук — відволікання людини від пороків і спрямування її розуму на краще, то найбільше може зробити астрономія внаслідок розуму, що вона представляє, майже неймовірно великої насолоди».

― Микола Коперник

Dragon терміново переобладнують для рятувальної місії

Капсулу SpaceX Dragon спішно модифікують на орбіті, щоб у разі потреби повернути на Землю ще одного астронавта. NASA планує забрати Френка Рубіо з російського космічного корабля «Союз» у капсулу Dragon під назвою Endurance, яка нині забезпечує поточну місію SpaceX Crew-5. В агенції вирішили розпочати перетворення внутрішнього простору цього апарату шляхом переміщення додаткового пасажирського сидіння.

NASA не відправлятиме вчених на МКС

Через дефіцит бюджету на 2023 рік NASA не реалізовуватиме проєкт CERISS, що передбачав відправлення на МКС професійних учених з метою прискорення досліджень, які там проводяться. У 2022 році відділ фізичних і біологічних досліджень NASA отримав фінансування у розмірі 82,5 млн доларів. На 2023-й вони зробили запит на 100,4 млн. Із них 10 млн мали би піти безпосередньо на CERISS. Однак у затвердженому в грудні проєкті бюджету космічної агенції стоїть цифра 85 млн. З урахуванням інфляції це виходить навіть менше, ніж торік.

Віртуальна реальність для астронавтів

Інженери розробляють систему віртуальної реальності, яка допоможе астронавтам витримувати тривалі космічні польоти. Вона міститиме систему генерації запахів, адже саме вони найбільше впливають на емоційний стан людини. Системи віртуальної реальності вже достатньо добре відомі на Землі. Зазвичай вони використовуються для відтворення екстремальних середовищ — наприклад, бойової обстановки в іграх та на тренуваннях. Але команда Техаського університету вирішує прямо протилежну задачу: змоделювати звичні обставини у незвичних. 

Дослідники вважають, що віртуальна прогулянка лісом чи вздовж річки здатна ефективно покращити самовідчуття астронавта, який багато місяців перебуває у замкненому просторі. Але якщо з ідеальним відтворенням зображення та звуку розробники віртуальної реальності знайомі вже давно, то решта відчуттів людини досі переважно лишалася незадоволеною. Зокрема дослідники особливу увагу приділяють моделюванню запахів.

NASA розпочала проєктування космічної обсерваторії наступного покоління

NASA розробила план створення великої космічної обсерваторії наступного покоління, що прийде на заміну сучасним телескопам. Оголошення про це було зроблено на сесії 241-х зборів Американського астрономічного товариства, що відбулися нещодавно. NASA об’єднає у єдиний проєкт два концепти перспективних космічних обсерваторій під назвами LUVOIR і HabEx. Підсумком цього злиття має стати новий флагманський телескоп із 6,5-метровим дзеркалом, здатний вести спостереження у видимому, ультрафіолетовому та ближній частині інфрачервоного спектра. Проєкт отримав попередню назву Habitable Worlds Observatory. Її запуск орієнтовно запланований на початок 2040-х років.

Світовий попит на супутникові знімки десятикратно зросте через вторгнення росіі в Україну ― дослідження

Російсько-українська війна підвищила попит на супутникові зображення високої роздільної здатності. Військові хочуть отримувати їх більше та частіше. Очікується, що до 2028 року кількість відповідних супутників зросте у 9 разів. Головним наслідком широкомасштабного вторгнення росії в Україну для ринку супутникових послуг стало різке зростання попиту на супутникові знімки високої роздільної здатності. Про це йдеться у звіті консалтингової компанії Quilty Analytics.

Фото тижня

Момент злету SpaceX Falcon Heavy, який побачили з МКС
Момент злету ракети Falcon Heavy, сфотографований з МКС. Фото: NASA

Пуск найпотужнішої ракети SpaceX на вихідних можна було побачити не тільки поруч зі стартовим майданчиком, а також з орбіти. USSF-67 стала п’ятою в історії успішною місією Falcon Heavy. Вона доправила в космос військовий супутник зв’язку під назвою Continuous Broadcast Augmenting SATCOM 2 і п’ять менших апаратів для Космічних сил.

Цікава цифра: 70 орбітальних пусків на рік

Пуск ракети «Чанчжен-5В». Джерело: weibo.com

Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) має намір здійснити у 2023 році понад 50 орбітальних пусків. Якщо додати до цього плани інших державних підрядників і приватних китайських компаній, то за підсумками року Піднебесна може перевищити позначку 70 реалізованих космічних місій.

Що почитати у вихідні

Влітку 1950 року в Лос-Аламосі Енріко Фермі поставив своє відоме запитання: «Де, справді, вони всі?» Парадокс Фермі являє собою найменш зрозуміле «велике питання», поставлене в історії науки, а також найбільший виклик для проєкту пошуку позаземних цивілізацій SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence). Ми пояснюємо, чому люди досі не зустрілись з інопланетянами, та детально розповідаємо про парадокс Фермі

Якщо вас уже не цікавлять позаземні цивілізації, ви можете більше дізнатися про «хвостаті зірки». Адже саме так раніше називали комети. 

Читайте у попередньому дайджесті: Російський космічний корабель визнали небезпечним для польотів, а китайський марсохід має технічні проблеми: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine