NASA не відправлятиме вчених на МКС

Через дефіцит бюджету на 2023 рік NASA не реалізуватиме проєкт CERISS. Він передбачав відправлення на МКС професійних вчених з метою прискорення досліджень, які там проводяться.

Експерименти на МКС
Експерименти на МКС. Джерело: NASA

Дефіцит бюджету в NASA

Голова відділу фізичних та біологічних досліджень NASA Крейг Кундрот на нараді всіх керівників підрозділів 18 січня заявив, що у 2023 році його команда відмовиться від проєкту CERISS, котрий передбачав відправлення на МКС професійних вчених, які займаються вузькими науковими проблемами. Причиною цього став дефіцит бюджету в агенції.

У 2022 році підрозділ Кундрота мав фінансування у розмірі 82,5 млн доларів. На 2023-й вони зробили запит на 100,4 млн. З них 10 млн мали б піти безпосередньо на проєкт CERISS. Однак у затвердженому в грудні проєкті бюджету космічної агенції стоїть цифра 85 млн. З урахуванням інфляції це виходить навіть менше, ніж торік.

У таких умовах відділ просто не може дозволити собі реалізацію CERISS. Замість реальної підготовки вчених до космічних польотів вони займуться плануванням на майбутнє. Кундрот, який наприкінці місяця залишить NASA, повідомив, що скорочення бюджету вплине і на інші програми відділу. Зокрема, проєкти за програмами «Процвітання у глибокому космосі» та «Квантова фізика» цієї весни будуть обрані. Але гроші на їхню реалізацію з’являться тільки у 2024 році.

Навіщо вченим летіти у космос?

На Міжнародній космічній станції проводиться величезна кількість експериментів, які інколи присвячені дуже вузьким науковим проблемам. Астронавти, які їх проводять, хоча і мають відповідну підготовку та інколи навіть наукові ступені, фахівцями з таких питань не є.

У липні 2022 року з’явилася ідея поновити практику запуску в космос професійних вчених, яка існувала колись у 1980-ті роки. Вже згаданий Крейг Кундрот тоді обіцяв пришвидшення досліджень на борту МКС у 10—100 разів.

Відтоді NASA готувалася реалізувати ці плани й двічі направляла науковій спільноті запити про те, які саме дослідження варто було б проводити на борту МКС. Вони дадуть змогу надалі планувати комерційні наукові місії. Строк подачі заяв щодо них збігає тільки 31 березня. Але тепер їхнє майбутнє залишається незрозумілим.

За матеріалами Spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine