NASA розпочала проєктування космічної обсерваторії наступного покоління

NASA розробила план створення великої космічної обсерваторії наступного покоління, яка прийде на заміну сучасним телескопам. Оголошення про це було зроблено на сесіях 241-х зборів Американського астрономічного товариства, які нещодавно пройшли.

Проєкт нового великого телескопа NASA

У грудні 2021 року Національна дослідницька рада (NRC) при Національних академіях наук США опублікувала декадний огляд у галузі астрофізики. Цей документ визначає пріоритетні напрямки діяльності на найближчі роки та ранжує проєкти космічних місій та обсерваторій за ступенем важливості. Пропозиції, що зайняли найвищі рядки, зазвичай, одержують зелене світло і надалі реалізуються.

NASA Habitable Worlds
Концепт телескопа LUVOIR. Джерело: NASA

Автори огляду порадили NASA об’єднати у єдиний проєкт два концепти перспективних космічних обсерваторій під назвами LUVOIR та HabEx. Підсумком цього злиття має стати новий флагманський телескоп із 6,5-метровим дзеркалом, здатний вести спостереження у видимому, ультрафіолетовому та ближній частині інфрачервоного спектра. Проєкт отримав попередню назву Habitable Worlds Observatory.

Аерокосмічна адміністрація прийняла цю рекомендацію, ініціювавши програму GOMAP (Great Observatory Technology Maturation Program). На зборах Американського астрономічного товариства, що відбулися в січні, представники NASA розповіли про перебіг її реалізації.

Термін будівництва нового телескопа NASA

Програма GOMAP поділена на три основні стадії. На цей час її перший етап близький до завершення. Він значною мірою був організаційним. Його метою була розробка плану та політики для всієї програми. Другий етап GOMAP триватиме до 2024 фінансового року. Він буде присвячений більш детальному опрацюванню проєкту Habitable Worlds Observatory та визначенню його основних наукових цілей, які включатимуть як пошук екзопланет, так і інші завдання в галузі астрофізики. Реалізація третього етапу триватиме до 2028 року. Він буде присвячений підготовці до безпосереднього будівництва телескопа.

Зараз запуск Habitable Worlds Observatory орієнтовно запланований на початок 2040-х років. Наступними за ним будуть дві інші великі обсерваторії NASA, призначені для спостережень у далекому інфрачервоному та рентгенівських діапазонах. Їх запуск очікується у 2047 та 2051 роках.

Втім, багато вчених вважають, що це дуже тривалі терміни та закликають прискорити будівництво телескопів. Опублікований під час зустрічі учасників астрономічної спільноти альтернативний прогноз показав, що при збільшенні бюджету NASA на астрофізику з поточних 1,5 млрд до 2,5 млрд до кінця 2020-х, дозволить запустити Habitable Worlds Observatory вже у 2035 році, а два наступні телескопи — у 2040 та 2045 роках.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine