Американські астрофізики визначили пріоритети на найближче десятиліття

Раз на десять років Національна дослідницька рада (NRC) при Національних академіях наук США публікує т. з. декадні огляди в галузі астрофізики, планетології та дослідження Землі. Ці документи визначають напрями діяльності, які мають стати пріоритетними на найближчі роки, та ранжують проєкти космічних місій і обсерваторій за рівнем важливості. Пропозиції, що посіли найвищі рядки зазвичай отримують зелене світло й надалі реалізуються.

4 листопада NRC опублікувала астрофізичний декадний огляд на найближче десятиліття. Документ рекомендував NASA створити єдину програму, в межах якої здійснюватиметься розробка та фінансування всіх флагманських космічних обсерваторій наступного покоління. Вчені аргументують це тим, що сучасні телескопи досягли такого ступеня складності, що традиційного десятирічного терміну вже недостатньо для їхньої реалізації та запуску. Єдина програма дозволить знизити витрати та спростить процес розробки.

Концепт телескопа LUVOIR. Джерело: NASA

Також вчені запропонували новий проєкт флагманського космічного телескопа, своєрідний компроміс між двома іншими концептами під назвою LUVOIR та HabEx. Перший передбачав створення обсерваторії з дзеркалом діаметром від 8 до 15 метрів, призначеної для спостережень у видимому, ультрафіолетовому та ближній частині інфрачервоного спектра. Метою HabEx мали стати екзопланети. Проєкт передбачав запуск телескопа із дзеркалом діаметром від 3,2 до 4 метрів та окремого апарата у формі парасольки. Він повинен був служити коронографом і блокувати світло, що випускається зорями, що дозволяло б отримувати прямі зображення позасонячних світів.

За оцінками астрофізиків, восьмиметрова версія LUVOIR буде готова до запуску не раніше кінця 2040-х — початку 2050-х років і складатиме 17 млрд доларів. HabEx вартуватиме дешевше, але при цьому дослідники мають питання щодо його характеристик. Тому вчені пропонують об’єднати обидва проєкти в єдину обсерваторію із шестиметровим дзеркалом, призначену для проведення спостережень у видимому, ультрафіолетовому та ближній частині інфрачервоного спектра, а також досліджень екзопланет. Її попередня вартість оцінюється в 11 млрд доларів. У разі схвалення, будівництво нового телескопа розпочнеться наприкінці цього десятиліття, а в космос він вирушить на початку 2040-х років.

Концепт телескопа HabEx. Джерело: NASA

Через п’ять років після початку будівництва нової обсерваторії астрофізики рекомендують NASA розпочати реалізацію проєктів двох інших телескопів, призначених для вивчення Всесвіту в дальній частині інфрачервоного та рентгенівського діапазону. Їхня вартість попередньо оцінюється в 3-5 млрд доларів. Ще одна рекомендація полягає в тому, що NASA також варто розпочати розробку середніх космічних телескопів вартістю до 1,5 млрд доларів. Вони слугуватимуть перехідною ланкою між спеціалізованими супутниками та наддорогими флагманськими обсерваторіями й запускатимуться раз на десятиліття.

Концепт Тридцятиметрового телескопа. Джерело: TMT Observatory Corporation

Щодо наземної астрономії, то двома пріоритетними проєктами на найближче десятиліття мають стати Гігантський Магелланів телескоп у Чилі та Тридцятиметровий телескоп на Гаваях. На жаль, будівництву останнього заважають протести корінних мешканців, які не бажають, щоб його споруджували на священній для них землі. Якщо проблему не вдасться вирішити, всі наявні ресурси будуть зосереджені на Магеллановім телескопі.

За матеріалами https://spacenews.com/

Новини інших медіа