Віртуальна реальність для астронавтів

Інженери розробляють систему віртуальної реальності, яка допоможе астронавтам витримувати тривалі космічні польоти. Вона міститиме систему генерації запахів, адже саме вони найбільше впливають на емоційний стан людини.

Дослідники випробовують віртуальну реальність для астронавтів
Дослідники випробовують віртуальну реальність для астронавтів. Джерело: Рhys.org

Навіщо астронавтам віртуальна реальність

Рене Еббот та Ана Діаз Артілес з Техаського університету розробляють систему віртуальної реальності, призначену спеціально для астронавтів. Вона має покращити їхній стан під час тривалих польотів, коли вони будуть позбавлені звичних можливостей та вражень.

Політ на Місяць за допомогою сучасних технологій триває три дні, на Марс — пів року. Ще чимало часу продовжуватимуться дослідження на поверхні цих тіл. Увесь цей час астронавти перебуватимуть у тісному темному приміщенні, а то і в скафандрі. Вони зазнаватимуть стресу від сенсорної депривації — повної неможливості отримати ті враження, які є частиною нашого щоденного досвіду на Землі.

Причому отримати підтримку із Землі буде неможливо, адже навіть якась яскрава красива картинка подорожуватиме до Червоної планети цілих 20 хвилин, а на вантажі взагалі доведеться чекати місяцями. Тому всі приємні враження астронавтам доведеться переживати завдяки віртуальній реальності.

Віртуальні відчуття

Системи віртуальної реальності вже достатньо добре відомі на Землі. Зазвичай вони використовуються для відтворення екстремальних середовищ, наприклад, бойової обстановки в іграх та тренуваннях. Але команда Техаського університету вирішує прямо протилежну задачу: змоделювати звичні обставини у незвичних.

Дослідники вважають, що віртуальна прогулянка лісом чи вздовж річки здатна ефективно покращити самовідчуття астронавта, який багато місяців перебуває у замкненому просторі. І якщо з ідеальним відтворенням зображення та звуку розробники віртуальної реальності знайомі вже давно, то решта відчуттів людини досі переважно залишалася незадоволеною.

Зокрема дослідники особливу увагу приділяють моделюванню запахів. Рецептори у людському носі передають інформацію безпосередньо до лімбічної системи, яка не тільки прямо підключена до нашого емоційного контуру, а й пов’язана з гормональною регуляцією.

Саме тому запахи впливають на нас так сильно. Їх сприйняття ми практично не контролюємо свідомістю. А ось вони здатні викликати у ній пов’язані з ними образи. Тому їхня віртуальна генерація за допомогою спеціального пристрою здатна позитивно вплинути на свідомість астронавтів.

Програмну взаємодію з системою генерації запахів розробники планують реалізувати через хітбокси. Так називаються невидимі елементи віртуальної реальності, які в іграх відповідають за зіткнення з предметами. Інженери пропонують налаштувати їх таким чином, щоб, наприклад, увійшовши до віртуального соснового лісу, астронавт одразу відчув його запах.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine