Місячні альянси, фінансова криза NASA та політ Starship: космічні підсумки 2023 року

2023-й рік добіг кінця. Він був насичений величезною кількістю знакових подій у космосі. Ми побачили довгоочікуване орбітальне випробування Starship, запуски місій у далекий космос, вдалі та невдалі висадки на Місяць і багато, багато іншого. У цьому матеріалі ми розповімо про десять головних космічних подій минулого року.

Орбітальні тести Starship

Можливо, найбільш знаковою подією 2023 року стали орбітальні тести надважкої системи Starship. Перше випробування відбулося 20 квітня. Уже з самого початку все пішло не за планом: у прискорювача Super Heavy відключилося кілька двигунів Raptor. Попри це, йому вдалося пройти ділянку, на якій ракета зазнає максимального аеродинамічного опору, і досягти висоти 39 км. Але після цього контроль над апаратом був втрачений і він зруйнувався.

Запуск Starship. Джерело: SpaceX

SpaceX знадобилося сім місяців, щоб відновити пошкоджений стартовий майданчик і отримати дозвіл на новий політ Starship. Він відбувся 17 листопада.

Друге випробування Starship виявилося куди продуктивнішим за перше. Цього разу Super Heavy успішно відпрацював всю ділянку польоту, після чого відокремився від Starship. Щоправда, незабаром після цього прискорювач вибухнув. Така ж доля потім спіткала й прототип космічного корабля, якому не вистачило трохи, щоб вийти на орбіту. Проте результати випробування дають змогу сподіватися, що втретє Starship вдасться досягти космосу.

Метанова ракета вперше досягла орбіти

Одна з ключових особливостей Starship полягає в тому, що корабель використовує як пальне метан. Вважається, що він краще підходить для багаторазових носіїв. У 2023 році відразу кілька компаній спробували вперше в історії досягти орбіти за допомогою метанової ракети. Крім SpaceX, у цих своєрідних перегонах також брала участь Relativity Space. Однак її надрукована на принтері ракета Terran 1 зазнала аварії через збій у роботі другого ступеня.

Пуск ракети «Чжуцюе-2». Джерело: Landspace

У підсумку, перемогу в цьому неофіційному змаганні здобула китайська Landspace. 12 липня вона здійснила успішний пуск ракети «Чжуцюе-2», яка стала першим метановим носієм, що досяг орбіти. А 8 грудня Landspace закріпила свій успіх, вперше вивівши вантаж на орбіту за допомогою метанової ракети.

Успішні та невдалі посадки на Місяць

У 2023 році ми побачили відразу три спроби посадки на Місяць. Першою це спробувала зробити японська компанія iSpace. На жаль, її апарат «Хакуто-R» розбився під час спуску. Згодом інженери дійшли висновку, що аварія сталася через збій у програмному забезпеченні, викликаний досить пізнім рішенням змінити місце висадки місії.

Место падения частного японского лунного аппарата «Хакуто-R»
Місце падіння приватного японського місячного апарата «Хакуто-R», як його видно з орбітального апарата NASA Lunar Reconnaissance Orbiter наступного дня після спроби посадки. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Наступною посадку на Місяць спробувала здійснити росія. Але, з великою помпою розрекламована місія «Луна-25», завершилася гучним фіаско. Апарат навіть не дістався до стадії посадки. 19 серпня він розбився об місячну поверхню через помилку, допущену під час корекції курсу.

Спускальна платформа місії «Чандраян-3» на Місяці. Джерело: ISRO

У підсумку, єдиною, хто відсвяткував успіх, виявилася Індія. 23 серпня вона стала четвертою країною в історії, яка виконала завдання посадки на Місяць — і першою, хто сів у південному приполярному регіоні супутника. Індійський спускальний апарат і місяцехід успішно виконали свою програму, пропрацювавши протягом місячного дня. А перелітний модуль «Чандраян-3» потім здійснив маневр, завдяки якому він повернувся до Землі.

Зібрання місячних коаліцій

У 2023 році ні США, ні Китай не запускали власних місій до Місяця. Проте країни вели активну роботу зі збору космічних союзників, які зможуть надати їм підтримку в других місячних перегонах, що вже починаються. США робили це в межах Угод Артеміди, Китай — у межах проєкту зі створення Міжнародної наукової місячної станції.

Країни-учасниці «Угоди Артеміди» станом на грудень 2023 року. Джерело: NASA

І та й інша сторона можуть записати 2023 рік собі в актив. Так, до Угод Артеміди приєдналися 9 нових країн. Це Чехія, Іспанія, Індія, Німеччина, Нідерланди, Ісландія, Болгарія та Ангола. Отже, загальна кількість їхніх учасників збільшилася до 33 держав.

Що стосується Міжнародної наукової місячної станції, то до договору про її створення приєдналися ОАЕ, Венесуела, ПАР, Азербайджан, Пакистан, Білорусь і Єгипет. Загалом же наразі в цьому проєкті бере участь 9 країн.

Запуск місії JUICE

У квітні ESA запустило найамбітнішу міжпланетну місію у своїй історії, що отримала назву JUICE. Вона досліджуватиме Ганімед, Каллісто та Європу. Це три найбільші крижані супутники Юпітера. Їхньою спільною рисою, з високим ступенем ймовірності, є наявність підповерхневих океанів рідкої води. А де є вода, там, як відомо, може бути й життя.

План польоту апарата JUICE. Джерело: ESA

Щоправда, не обійшлося без деякої драми. Після запуску апарат не зумів до кінця розкрити антену підповерхневого радара, що загрожувало зірвати частину наукової програми місії. На щастя, згодом інженерам все ж вдалося розв’язати цю проблему.

Щоб дістатися Юпітера, JUICE має здійснити серію з чотирьох гравітаційних маневрів на околицях Землі та Венери, які дадуть йому змогу розвинути необхідну швидкість. Апарат має досягти своєї мети у 2031 році.

Доставлення зразків астероїда Бенну

24 вересня було дуже важливим днем для NASA. Цього дня апарат OSIRIS-REx скинув на Землю капсулу, всередині якої містилися зразки астероїда Бенну.

NASA OSIRIS-REx
Капсула зі зразками речовини астероїда Бенну незабаром після посадки. Джерело: NASA

Попри проблеми з витяжним парашутом, капсула здійснила успішну посадку на полігоні в штаті Юта. Аналіз її вмісту вже дозволив зробити низку відкриттів. Що стосується самого OSIRIS-REx, то він продовжить свою подорож у межах розширеної місії. Наступною метою апарата стане астероїд Апофіс, рандеву з яким заплановано на 2029 рік.

Зустріч з астероїдом Дінкінеш

2023 рік подарував нам зустріч із раніше невивченим небесним тілом. Ним став невеликий 790-метровий астероїд Дінкінеш, чия орбіта пролягає в Головному поясі. Його обрали як попутну ціль для місії Lucy, основним завданням якої є вивчення троянських астероїдів Юпітера.

Зазнімкований зондом Lucy подвійний астероїд Дінкінеш. Знімок зроблено з відстані 430 км. На передньому плані зображений основний астероїд. Джерело: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL/NOAO

Зустріч із Дінкінешем відбулася 1 листопада. Астероїд зробив сюрприз. Виявилося, що у нього є 220-метровий супутник, який назвали Селамом. Зовні він нагадує арахіс. На думку вчених, Селам утворився внаслідок «злипання» двох космічних каменів, які зіткнулися на невеликій швидкості. Що ж стосується Lucy, то апарат продовжив свій рух через Головний пояс. Очікується, що навесні 2025 року він виконає проліт ще одного попутного астероїда.

Запуск місії Psyche

Другою за важливістю міжпланетною місією, запущеною 2023 року, стала Psyche. Її метою є металевий астероїд Психея, який може бути уламком ядра загиблої протопланети. Одне з основних завдань Psyche є перевірка цього припущення.

Апарат Psyche в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU

Спочатку Psyche мав вирушити в космос ще у 2022 році. Але запуск довелося перенести через неготовність наземного симулятора апарата. У підсумку, апарат запустили 13 жовтня 2023 року. У 2026 році він виконає гравітаційний маневр в околицях Марса, який забезпечить прибуття до Психеї в серпні 2029 року.

Крім вивчення астероїда, на Psyche також покладено завдання перевірити експериментальну систему лазерного зв’язку, що має набагато більшу швидкість передачі даних, ніж традиційний радіозв’язок. Апарат уже провів перші тести, які завершилися повним успіхом.

Бюджетна криза NASA

Рік, що минає, виявився досить непростим у фінансовому плані для NASA. Річ у тім, що в травні Конгрес і Білий дім ухвалили угоду про підвищення стелі держборгу в обмін на обмеження витрат необоронної сфери рівнем минулого року. У результаті, замість запланованої фінансової надбавки, NASA навпаки, виявилася змушена скоротити витрати.

Це не могло не призвести до цілої низки наслідків. Так, запуск дрона до Титана вже перенесений на один рік. NASA також довелося відкласти відбір наступних проєктів за програмою New Frontiers і поставити на паузу реалізацію цілої низки нових місій, включно з зондом до Урану. Під загрозою опинилося й фінансування для телескопів Chandra та Hubble.

Але в центрі найбільшої драми все ж потрапила місія з доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту. Згідно з опублікованим кілька місяців тому звітом незалежної комісії, її планований бюджет абсолютно недостатній для реалізації завдання такого масштабу. Усе це поставило закономірне питання про подальшу долю проєкту. Вочевидь, відповідь на нього буде отримана вже наступного року.

Перенесення польоту нових ракет

Іноді відсутність події — це теж подія. У 2023 році нею стали чергові перенесення запуску нових ракет, які повинні прийти на заміну нинішньому поколінню орбітальних носіїв. Так нікуди не полетіла багатостраждальна європейська Ariane 6 — і це при тому, що експлуатацію її попередника Ariane 5 вже припинено. Якщо додати до цього проблеми з ракетою Vega, то можна констатувати, що наразі у Європи не залишилося незалежного доступу до космосу.

Пропалення першого ступеня ракети Vulcan. Джерело: ULA

Не побачили ми й першого польоту ракети Vulcan, яка має замінити Atlas V. Через вибух верхнього ступеня під час тестового пропалення, його відпочатку перенесли на кінець року. Але в підсумку, дебют нового носія виявився перенесений на 2024 рік. Не раніше другої половини наступного року ми побачимо політ і ще одного відомого довгобуду. Мова про ракету New Glenn від компанії Blue Origin, яка розробляється ще з 2012 року.

Основним бенефіціаром у цій ситуації є SpaceX з її Falcon 9, яка вже близька до того, щоб практично монополізувати західний пусковий ринок. І якщо конкуренти Ілона Маска не хочуть, щоб це дійсно сталося, вже найближчим часом їм доведеться вжити якихось більш дієвих заходів, аніж роздавання обіцянок і демонстрацію красивих роликів.

Ви також можете прочитати про головні космічні події 2022 року.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine