Паливні баки для ракети з українським двигуном випадково викинули на звалище

Два з чотирьох паливних баків, необхідних для верхнього ступеня європейської ракети Vega, були помилково викинуті на смітник. Про це повідомляє видання European Spaceflight.

Ракета з українським двигуном

Ракета Vega розроблена італійською компанією Avio. Вона має чотириступеневу конструкцію і може виводити до двох тонн вантажу на навколоземну орбіту. Перші три ступені носія оснащені твердопаливними двигунами. Четвертий ступінь Vega є рідинним. На ньому встановлений український двигун РД-843, розроблений ДП «КБ Південне» і побудований ДП «ВО Південний машинобудівний завод». Його характерною особливістю є можливість багаторазового запуску під час польоту (до 5 включень). Завдяки цьому Vega може забезпечувати розведення супутників по різних орбітах.

Запуск ракеты Vega
Запуск ракети Vega. Джерело: Arianespace

Кілька років тому Avia почала перехід на нову модифікацію ракети під назвою Vega-C. Тож зараз у розпорядженні компанії залишився останній екземпляр оригінальної Vega. Його планувалося запустити навесні 2024 року. Метою місії мало стати виведення на орбіту супутника дистанційного зондування Землі Biomass. Однак, судячи з усього, ця місія або буде перенесена, або взагалі не відбудеться. Річ у тім, що, за даними видання European Spaceflight, два з чотирьох паливних баків верхнього ступеня Vega помилково викинули на смітник.

Космічна недбалість

Повідомляється, що злощасні баки перебували у виробничому цеху Avio в Коллеферро, де проводилися ремонтні роботи. З якоїсь причини їх не внесли в загальнокорпоративну систему управління активами. У результаті, після завершення ремонтних робіт, з’ясувалося, що обидва баки зникли. Зрештою, фахівцям компанії вдалося розшукати їх. Виявилося, що баки просто викинули на звалище. Там вони були розчавлені і від них залишилися лише уламки.

Верхній ступінь ракети Vega. Джерело: ESA

Оскільки Avia вже закрила всі виробничі лінії Vega, у компанії немає можливості виготовити баки на заміну. У зв’язку з цим розглядається два варіанти порятунку місії. Перший полягає в тому, щоб узяти баки, які використовувалися для проведення кваліфікаційних випробувань перед першим польотом Vega у 2012 році. Проблема в тому, що вони простояли на складі десять років, у зв’язку з чим фахівці не можуть гарантувати цілісність деяких компонентів.

Другий варіант полягає в установленні на ступінь компонентів від ракети Vega-C. Однак оскільки вони не призначені для спільного використання і не проходили тестів на «сумісність», по суті, це перетворить запуск на випробувальний політ з корисним навантаженням вартістю 229 млн євро на борту.

Альтернативою цим двом варіантам є запуск супутника Biomass на іншій ракеті. Однак у Європи зараз просто немає власного носія. Аrіane 6 дебютує не раніше середини наступного року, і черга на його запуски розписана на кілька років вперед. Щодо Vega-С, то її останній запуск завершився аварією, що поставило майбутнє ракети під сумнів. У теорії, ESA може звернутися по допомогу до SpaceX. Однак таке рішення стане черговим великим ударом по репутації європейської космічної промисловості. У зв’язку з цим, доля Biomass поки що перебуває у підвішеному стані.

За матеріалами https://europeanspaceflight.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
 https://t.me/ustmagazine