Перша надрукована на 3D-принтері ракета не зуміла досягти орбіти

22 березня компанія Relativity Space здійснила перший пуск ракети Terran 1, 85% компонентів якої були надруковані за допомогою 3D-принтера. Носій успішно злетів, але не зумів досягти орбіти через відмову другого ступеня.

Надрукована на 3D-принтері ракета

Relativity Space була заснована у 2015 році. Її керівництво зробило ставку на створення ракет, які будуть повністю друкуватися на 3D-принтерах. За задумом конструкторів, така інновація дасть змогу радикально прискорити процес будівництва носіїв, що, зі свого боку, значно знизить їхню вартість. Для цього компанія придбала найбільший у світі принтер, призначений для металевого друку.

Relativity Space
Повністю зібрана ракета Terran 1 від Relativity Space на стартовому майданчику. Джерело: Relativity Space

Terran 1 є першою орбітальною ракетою Relativity Space. Вона має двоступеневу конструкцію. Її висота становить 35,2 м, діаметр — 2,3 м. Перший ступінь Terran 1 оснащений дев’ятьма двигунами Aeon, другий — одним двигуном Aeon Vac, які також надруковані на 3D-принтері. Силові агрегати використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Ракета може виводити до 1250 кг вантажу на низьку навколоземну орбіту (ННО). Вартість одного пуску оцінюють у 12 млн доларів.

Успіхи та невдачі першого польоту Terran 1

Перший пуск Terran 1 кілька разів переносився через різні технічні проблеми. Одного разу його зупинили вже після того, як у носія увімкнулися двигуни. У підсумку, ракета вирушила в космос 22 березня.

Перший політ ракети Terran 1. Джерело: Relativity Space

Спочатку політ проходив відповідно до плану. Ракета успішно відірвалася від стартового майданчика і подолала ділянку Max-Q — точку, в якій вона зазнає максимального аеродинамічного опору під час польоту і має найбільші навантаження. Керівництво Relativity Space неодноразово зазначало, що якщо Terran 1 вдасться пройти Max-Q, то випробування вважатимуть успішним. На думку компанії, це продемонструє, що з точки зору міцності конструкції надрукована на 3D-принтері ракета нічим не поступається своїм традиційним аналогам.

На 165-й секунді польоту Terran 1 успішно скинула перший ступінь. Збій стався на ділянці роботи другого ступеня. Судячи з кадрів із бортової камери, її двигун працював із перебоями, а потім і зовсім відключився. В результаті ракета не зуміла розвинути першу космічну швидкість і впала в Атлантичний океан. Вона не несла жодних супутників — єдиним вантажем на її борту була надрукована на 3D-принтері деталь.

Наразі в Relativity Space не робили заяв з приводу можливої дати нового пуску. Засновник і головний виконавчий директор компанії Тім Елліс раніше говорив про те, що, незалежно від результатів випробування, компанія розглядає можливість припинити доведення Terran 1 і зосередить усі зусилля на розвитку Terran R. Це більш потужна ракета, яка зможе виводити на навколоземну орбіту до 20 тонн вантажу.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine