Перелітний модуль апарата «Чандраян-3» здійснив успішний переліт за маршрутом Місяць — Земля. Цей маневр став демонстрацією можливості Індії у майбутньому здійснити місію з доставлення зразка місячної речовини.
Місія «Чандраян-3» була запущена в липні 2023 року. Її основною метою було здійснення м’якої посадки у південному приполярному регіоні Місяця. Апарат складався з перелітного модуля і спускової платформи з місяцеходом.
Після розділення посадкова платформа «Чандраяна-3» здійснила примісячення в заданому районі, зробивши Індію четвертою в історії країною, якій вдалося посадити апарат на Місяць. Щодо перелітного модуля, то він залишився на навколомісячній орбіті. Індійська організація космічних досліджень (ISRO) використовувала його для ретрансляції даних із місячної поверхні. Крім того, модуль був оснащений науковим інструментом SHAPE, призначеним для вимірювання спектральних і поляриметричних характеристик Землі.
Після завершення всіх маневрів на борту перелітного модуля залишилося понад 100 кг пального. Це наштовхнуло фахівців місії на думку повернути його до Землі. Таким чином, вони б змогли відпрацювати один з етапів майбутньої місії з доставлення місячного ґрунту.
Перший маневр відбувся 9 жовтня. Під час нього модуль підняв апоселеній своєї орбіти зі 150 до 5112 кг. 13 жовтня був виконаний новий маневр, під час якого апарат здійснив проліт Місяця. Модуль використовував місячну гравітацію, щоб покинути околиці супутника і перейти на віддалену орбіту навколо Землі. 22 листопада він пройшов свій перший перигей, що лежить на відстані 154 тис. км від нашої планети.
Згідно з офіційною заявою ISRO, на новій орбіті модуль продовжить спостереження Землі. Варто зазначити, що раніше Індія не повідомляла про наявність у неї планів організувати місію з доставлення місячного ґрунту. Але приклад «Чандраяна-3» показує, що країна вже володіє всіма необхідними для цього технологіями.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine