Заради науки: зонд NASA обстріляв лазером Землю

14 листопада телескоп Гейла в Паломарській обсерваторії зафіксував лазерний промінь у ближньому інфрачервоному діапазоні з кодованими тестовими даними, що надійшов із відстані в 16 млн км. Цей експеримент став найдальшою в історії демонстрацією технології лазерного зв’язку.

Випробування технології лазерного зв’язку в уявленні художника. Джерело: NASA

З моменту початку космічної ери для забезпечення зв’язку із супутниками та міжпланетними зондами традиційно використовувався радіозв’язок. Проте вже в найближчому майбутньому ця ситуація може змінитися. Інженери досить давно придивляються до технології лазерного (оптичного) зв’язку, яка в перспективі могла б замінити радіо. Основна причина — її ефективність. Завдяки використанню інфрачервоного випромінювання, що має меншу довжину хвилі, така система зможе передавати на один-два порядки більше даних, ніж радіопередавач.

Останніми роками оптичний зв’язок дедалі активніше й активніше застосовують у космосі. Наприклад, на МКС вже працює демонстраційний ретранслятор, що забезпечує станцію широкосмуговим інтернетом. Також можна згадати й про супутники Starlink, які використовують лазерний зв’язок для обміну даними.

Зараз же NASA зробила наступний крок і вперше випробувала технологію в міжпланетному просторі. Для цього був залучений нещодавно запущений зонд Psyche, на борту якого розташовується експериментальний оптичний передавач DSOC. 14 листопада, коли апарат перебував на відстані 16 млн км від Землі, його було вперше активовано.

Після активації DSOC зафіксував лазерний промінь, переданий з Обсерваторії Тейбл-Маунтін. Використовуючи його як маяк, Psyche направив свій лазер на розташований за 130 км на південь від Паломара, а автоматичні системи на прийомопередавачі та наземних станціях виконали точне налаштування наведення.

Випробування завершилося успіхом. Тестові дані одночасно передавалися і з Psyche на Землю, і з Землі на Psyche. У майбутньому інженери планують продовжити тести. Загалом експеримент розрахований на два роки, протягом яких Psyche добереться до Марса, після чого заглибиться в пояс астероїдів.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine