Psyche: місія, яка розкриє таємниці металевого астероїда

12 жовтня NASA планує запустити місію Psyche. Її метою стане астероїд Психея. Але чому NASA так цікавить цей об’єкт? Спробуємо розібратися.

Уламок загиблої планети

Орбіта Психеї проходить на середній відстані в 437 млн км від Сонця. Це приблизно вдвічі більше, ніж радіус орбіти Марса. Об’єкт має неправильну форму. Його розміри становлять 280 на 240 на 170 км, завдяки чому Психея входить до десятки найбільших тіл Головного поясу астероїдів.

Зображення астероїда Психея, отримані телескопом VLT. Джерело: ESO/LAM

Психея привертає увагу астрономів завдяки своєму хімічному складу. Астероїд містить велику кількість металів. За останніми оцінками його середня густина становить 3,977 г/см3. Це набагато вище, ніж у більшості інших астероїдів Головного пояса.

Існує припущення, що такий високий вміст металів пояснюється тим, що Психея являє собою уламок ядра протопланети, знищеної на зорі Сонячної системи під час зіткнення. У цьому разі її вивчення дасть змогу вченим краще зрозуміти, як влаштовані кам’яні планети — зокрема й наша.

Астероїд Психея в уявленні художника. Джерело: NASA

Водночас деякі дані свідчать про те, що астероїд може мати пористу структуру, що суперечить моделі зруйнованого ядра. Саме відповідь на питання про механізм формування Психеї є головною для місії Psyche. Апарат повинен буде детально картографувати астероїд і вивчити його внутрішню будову. Ці дані дадуть змогу дати остаточну відповідь на запитання, що ж являє собою Психея.

Технічне влаштування Psyche

Зонд Psyche був побудований компанією Maxar Technologies на замовлення NASA. Його розміри (без урахування сонячних батарей) становлять 4,9 на 2,2 на 2,4 метра, маса — 2 747 кг. З них 1085 кг припадає на ксенонове паливо для електрореактивних двигунів на ефекті Холла. Вони перетворюватимуть ксенон на плазму, а потім прискорюватимуть її в електричному полі, створюючи слабку, але безперервну реактивну тягу, яку можна підтримувати роками. Завдяки відсутності атмосферного опору під час своєї подорожі поясом астероїдів, космічний апарат розганятиметься відносно Землі до швидкості в 200 000 км/год.

Апарат Psyche в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU

Апарат отримуватиме енергію від пари сонячних батарей, чий розмах становить 25 метрів, а сумарна площа поверхні — 75 м². Це найбільші сонячні батареї, коли-небудь встановлені на апарат NASA. Настільки значні розміри обумовлені тим, що Психеї досягає на порядок менше світла, ніж Землі. Якщо в околицях Землі сонячні батареї Psyche зможуть виробляти 21 кВт енергії, то, коли апарат досягне своєї мети, цей показник становитиме від 2,3 до 3,4 кВт.

Сонячні батареї зонда Psyche. Джерело: NASA/Kim Shiflett

Що стосується наукової начинки, то її представлено трьома інструментами: мультиспектральною камерою високої роздільної здатності, спектрометром і магнітометром. Також Psyche несе експериментальну систему лазерного зв’язку. Очікується, що вона зможе передавати дані в 10 – 100 разів швидше, ніж традиційний радіозв’язок.

Запуск Psyche

Psyche буде запущений за допомогою ракети Falcon Heavy. Пряма трансляція цієї події буде вестися на сайті NASA та на Youtube. Наразі запуск Psyche має відбутися 12 жовтня о 17:16 за київським часом. Якщо з якоїсь причини апарат не вдасться запустити в зазначений час, балістичне вікно для польоту до Психеї буде відкрито до 25 жовтня.

На шляху до Психеї зонд здійснить проліт Марса, щоб скористатися гравітацією планети для прискорення. Загалом, його подорож займе шість років. За цей час зонд пролетить відстань у 3,6 млрд км. План польоту передбачає, що апарат досягне Психеї в серпні 2029 року. Номінальна наукова програма місії розрахована на 21 місяць із можливістю її подальшого продовження.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine