«Хакуто-R» розбився через помилку в ПЗ

Японська компанія iSpace опублікувала результати розслідування аварії апарата «Хакуто-R», який розбився під час посадки на Місяць. Причиною невдачі стала помилка в програмному забезпеченні зонда.

«Хакуто-R» був побудований командою інженерів, яка колись брала участь у конкурсі Google Lunar X PRIZE. Японський апарат вирушив у космос 11 грудня 2022 року. Разом із ним до Місяця полетів і перший в історії арабський ровер «Рашид». 10-кілограмовий апарат був побудований Космічним центром Мохаммеда Бін Рашида (ОАЕ).

Японский аппарат "Хакуто-R" на орбите Луны
Японський апарат «Хакуто-R» на орбіті навколо Місяця (концепт). Джерело: iSpace

У березні 2023 року «Хакуто-R» вийшов на постійну орбіту навколо Місяця, після чого фахівці почали готувати його до посадки. Вона відбулася 25 квітня і спочатку проходила в штатному режимі. Однак, всього за кілька хвилин до контакту з поверхнею, зв’язок з апаратом був втрачений. Пізніше американський зонд LRO зазнімкував уламки, що залишилися після аварії «Хакуто-R».

Причина аварії «Хакуто-R»

26 травня iSpace опублікувала звіт, присвячений результатам розслідування аварії «Хакуто-R». Інженери дійшли висновку, що вона сталася через збій у програмному забезпеченні. Під час спуску японський апарат пролетів над високим стрімчаком, що є частиною вала великого ударного кратера. Сталася більша, ніж планувалося, розбіжність між виміряним значенням висоти та розрахунковим, через що бортовий комп’ютер зонда помилково вирішив, що висотомір апарата видав неправильні дані, після чого почав їх «фільтрувати».

Сравнение места падения частного японского лунного аппарата «Хакуто-R»
Порівняння місця падіння приватного японського місячного апарата «Хакуто-R», який намагався здійснити посадку 25 квітня 2023 року, до та після. Стрілка A вказує на помітну зміну поверхні з більшою відбивною здатністю у верхньому лівому кутку та меншою відбивною здатністю в нижньому правому кутку. Стрілки B-D вказують на інші зміни навколо місця падіння. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Це призвело до того, що коли «Хакуто-R» перебував на висоті 5 км над місячною поверхнею, система вирішила, що він уже сів. Після цього двигуни апарата продовжували працювати в режимі малої тяги доти, доки в нього не скінчилося паливо і він не впав на Місяць.

В iSpace також зазначають, що однією з непрямих причин аварії стало досить пізнє рішення змінити місце висадки місії. Після нього фахівці iSpace провели низку додаткових симуляцій посадки, але вони не врахували рельєф, що змінився. У результаті, була допущена фатальна помилка в ПЗ.

Згідно із заявою компанії, вона врахує уроки посадки «Хакуто-R» і внесе відповідні зміни в програмне забезпечення та процедуру посадки майбутніх місячних місій. Їх реалізація запланована на 2024 – 2025 роки.

За матеріалами https://ispace-inc.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine