Китайська метанова ракета вперше вивела вантаж на орбіту

Приватна китайська компанія Landspace зуміла вперше в історії вивести вантаж на орбіту за допомогою метанової ракети «Чжуцюе-2». Вона також анонсувала плани зі створення сталевого носія з багаторазовим першим ступенем.

Пуск ракети «Чжуцюе-2». Джерело: Landspace

«Чжуцюе-2» являє собою ракету-носій середнього класу. Її довжина становить 49,5 метрів, діаметр — 3,35 метра. Вона може вивести до шести тонн вантажу на 200-кілометрову низьку навколоземну орбіту та до чотирьох тонн на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. Вона використовує метан як пальне і рідкий кисень як окислювач.

Перший пуск «Чжуцюе-2» відбувся в грудні 2022 року і завершився аварією. Вдруге ракета вирушила в космос у липні 2023 року. Цього разу все пройшло успішно. Другому ступеню «Чжуцюе-2» вдалося розвинути першу космічну швидкість і вийти на орбіту. Оскільки пуск мав демонстраційний характер, на його борту не було жодного корисного навантаження.

Цей успіх дозволив Landspace здійснити запуск із реальним вантажем. Він відбувся 8 грудня. «Чжуцюе-2» успішно вивела на орбіту три супутники. Отже, вона стала першою в історії метановою ракетою, якій підкорилося це досягнення.

Багаторазова китайська ракета

Landspace також повідомила про плани зі створення потужнішої ракети «Чжуцюе-3». Вона складатиметься з двох ступенів, перший з яких є багаторазовим, і матиме корпус з нержавіючої сталі.

Згідно з презентацією компанії, довжина «Чжуцюе-3» становитиме 76,6 метра, діаметр — 4,5 метра, маса — 660 тонн у заправленому стані. Ракета зможе вивести на низьку орбіту до 21 тонни вантажу в одноразовій конфігурації, до 18,3 тонни за умови посадки першого ступеня уздовж його траєкторії польоту та до 12,5 тонни за умови повернення ступеня на космодром. Наразі перший пуск «Чжуцюе-3» заплановано на 2025 рік.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine