Китай виграв перегони метанових ракет

12 липня китайська компанія Landspace здійснила успішний пуск ракети «Чжуцюе-2». Вона стала першим в історії метановим носієм, якому вдалося досягти орбіти.

Перегони метанових ракет

За останні роки велика кількість гравців на аерокосмічному ринку розпочали створення ракет, що використовують метан як паливо. Серед них SpaceX (космічний корабель Starship/прискорювач Super Heavy), ULA (ракета Vulcan), Blue Origin (ракета New Glenn) і низка інших компаній, серед яких була й китайська Landspace. Підвищений інтерес до метану пояснюється тим, що через свої характеристики він краще підходить як паливо для багаторазових ракет.

Пуск ракети Terran 1. Джерело: Relativity Space

Саме Landspace стала першою компанією, яка спробувала досягти орбіти за допомогою метанової ракети. Однак пуск «Чжуцюе-2», що відбувся в грудні минулого року, завершився аварією. Наступним став стартап Relativity Space, який спеціалізується на створенні надрукованих на 3D-принтері носіїв. Однак через збій у роботі двигуна ракета Terran 1 не зуміла розвинути першу космічну швидкість і впала в Атлантичний океан.

Перше орбітальне випробування Starship. Джерело: SpaceX

Перше орбітальне випробування Starship теж завершилося невдачею. Що стосується Vulcan, то її дебютний політ був відкладений на невизначений термін через наслідки вибуху другого ступеня на випробувальному стенді. Усе це дало змогу Landspace підготувати новий екземпляр «Чжуцюе-2».

Ракета «Чжуцюе-2»

«Чжуцюе-2» являє собою ракету-носій середнього класу. Її довжина становить 49,5 метрів, діаметр — 3,35 метра. Вона може вивести до шести тонн вантажу на 200-кілометрову низьку навколоземну орбіту та до чотирьох тонн на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту.

уск ракети «Чжуцюе-2». Джерело: weibo

Другий пуск «Чжуцюе-2» відбувся 12 липня. Ракета була запущена з території космодрому Цзюцюань. Цього разу все пройшло успішно. Другому ступеню ракети вдалося розвинути першу космічну швидкість і вийти на орбіту. Оскільки запуск мав демонстраційний характер, на її борту не було жодного корисного навантаження.

Завдяки цьому успіху, Landspace вписала своє ім’я в історію космонавтики як перша компанія, що зуміла побудувати метанову ракету, яка досягла орбіти. Уже найближчим часом вона планує провести нові пуски «Чжуцюе-2», але цього разу на її борту вже буде корисне навантаження. Що ж стосується конкурентів Landspace у метанових перегонах, то вони отримали непоганий стимул активізувати роботи і якнайшвидше ввести в експлуатацію свої ракети.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine