Starship вибухнув під час першого орбітального польоту

20 квітня компанія SpaceX здійснила довгоочікуване перше орбітальне випробування нової космічної транспортної системи Starship. Гігантській ракеті вдалося відірватися від стартового майданчика і розпочати набір висоти. На жаль, надалі Starship вийшов з-під контролю, що призвело до його руйнування.

Пуск Starship. Джерело: Nic Ansuini

Наразі у нас ще немає повної інформації про те, що саме пішло не так під час випробування. Але, судячи з кадрів трансляції, у момент зльоту на ступені Super Heavy працювали лише 27 із 33 двигунів Raptor. Проте ракета продовжила набирати висоту, успішно пройшовши Max-Q — ділянку найбільшого аеродинамічного опору.

Наступним етапом мало стати відокремлення Super Heavy від Starship і виконання її розвороту, який би спрямував ступінь назад до точки пуску. Потім SpaceX планувала затопити ступінь у Мексиканській затоці за 32 км від узбережжя. Однак через велику кількість непрацюючих двигунів, а також той факт, що вони розташовувалися в одній частині ступеня, Starship почав відхилятися від курсу. Після подолання позначки в 30 км, величезну ракету закрутило, після чого вона в прямому сенсі слова виконала кілька розворотів на 360 градусів.

Перший випробувальний політ Starship. Можна звернути увагу, що на ступені Super Heavy працювали не всі двигуни. Джерело: John Kraus

Дивно, але попри всю небесну акробатику, Starship зберіг структурну цілісність, його двигуни продовжували працювати, а бортовий комп’ютер намагався виправити становище. Але в якийсь момент Starship все ж вибухнув. Найімовірніше, його підірвала бортова автоматика, щоб уникнути ризиків, пов’язаних із падінням ракети, що втратила керування. Загалом політ Starship тривав три хвилини.

Нагадаємо, ще до випробування Ілон Маск вельми обережно висловлювався з приводу його результатів, даючи лише 50% на успіх. Проте, попри феєрверк у небі над Техасом, загалом тест продемонстрував низку позитивних для SpaceX моментів. Starship успішно подолав Max-Q і довів можливість польоту з шістьма відключеними двигунами. Ба більше, він (нехай і незаплановано) здійснив низку неможливих для аерокосмічної техніки маневрів, які б напевно зруйнували будь-яку іншу ракету, ще раз продемонструвавши міцність своєї конструкції.

Усе це дає хороші шанси на те, що наступне випробування Starship завершиться більш позитивним результатом. Поки що SpaceX не повідомила, коли ми можемо чекати на другий пуск гігантської ракети.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine