JUICE вільний! ESA врятувало місію з вивчення супутників Юпітера

Фахівцям ESA вдалося розгорнути антену радара RIME, встановленого на апараті JUICE. Це один із ключових інструментів місії. Він дасть змогу дізнатися, що є всередині крижаних супутників Юпітера.

Проблеми місії JUICE

Місія JUICE вирушила в космос 14 квітня. Її метою є Європа, Ганімед і Каллісто — три крижані супутники Юпітера, під поверхнею яких криються гігантські океани. Радар RIME (Radar for Icy Moons Exploratio) призначений для того, щоб вивчити їхні надра. Завдяки своїй 16-метровій антені цей прилад зможе просканувати поверхню місяців на глибину до 9 км із вертикальною роздільною здатністю 30 м.

Антена RIME на тлі Землі. Знімок був зроблений незабаром після запуску JUICE. Джерело: ESA

На жаль, розгортання RIME пішло зовсім не за планом. Встановлені на корпусі JUICE селфі-камери показали, що після запуску антена апарата розкрилася лише на третину від необхідної довжини. Це поставило під питання можливість виконання значної частини наукової програми місії.

Проаналізувавши телеметрію, інженери ESA дійшли висновку, що розкриттю антени перешкоджає застряглий штифт розміром лише кілька міліметрів. Щоб його позбутися, фахівці зробили цілу серію дій, покликаних «струснути» апарат. Вони включали як періодичні ввімкнення двигунів JUICE, так і використання сонячного світла для нагріву радара. Однак, незважаючи на деякий рух антени, її повного вивільнення так і не відбулося.

Антена, що розкрилася

Тому інженери вдалися до останнього заходу. 12 травня вони активували механічний пристрій під назвою «невибуховий привід» (NEA), розташований у заклиненому кронштейні. Це спричинило удар, який зрушив штифт на кілька міліметрів і дозволив антені розвернутися. Але остання частина RIME залишилася складеною. Тоді команда запустила ще один привід у кронштейні, внаслідок чого антена вивільнилася повністю.

Розгортання антени радара апарата JUICE. Джерело: ESA/Juice/JMC

Розгортання RIME стало останньою операцією, необхідною для переведення JUICE у робоче положення. На наступному етапі фахівці місії проведуть перевірку та калібрування основних наукових інструментів апарата. Нагадаємо, що йому знадобиться вісім років польоту, щоб досягти Юпітера.

За матеріалами https://www.esa.int.

 

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine