Місія до Юпітера під загрозою: апарат JUICE не може розгорнути антену радара

В апарата JUICE виникли проблеми з розгортанням 16-метрової антени радара RIME. Повідомлення про це було опубліковано на сайті ESA.

Згорнута антена RIME на тлі Землі. Знімок був зроблений незабаром після запуску JUICE. Джерело: ESA/Juice/JMC

Апарат JUICE був запущений 14 квітня. Його метою є Європа, Ганімед, Каллісто — три супутники Юпітера, під крижаною поверхнею яких ховаються гігантські океани. Щоб зазирнути в їхні надра, JUICE використовуватиме радар RIME (Radar for Icy Moons Exploratio). Завдяки своїй 16-метровій антені цей прилад зможе просканувати поверхню місяців на глибину до 9 км із вертикальною роздільною здатністю в 30 метрів.

Незабаром після запуску апарата, ESA опублікувало зроблені встановленою на корпусі JUICE селфі-камерою знімки, що демонструють розгортання антени RIME. На жаль, цей процес пішов зовсім не так гладко, як очікували фахівці. Попри рух, JUICE не зумів розгорнути антену. Наразі вона розкрита лише на третину від необхідної довжини.

Спроба розкриття антени RIME. Джерело: ESA/Juice/JMC

На думку інженерів, подальшому розгортанню антени найімовірніше перешкоджає крихітний застряглий штифт. У цьому разі доля приладу залежить лише від кількох міліметрів.

Наразі фахівці місії опрацьовують стратегію дій, які повинні будуть допомогти розкриттю антени. Вони передбачають запуск двигуна, щоб «струсити» космічний апарат, за яким відбудеться серія обертань, що дасть змогу прогріти радар (зараз він перебуває в тіні).

У своєму повідомленні ESA підкреслює, що наразі JUICE нічого не загрожує. Апарат успішно розгорнув сонячні батареї, антену зв’язку і штангу магнітометра. Найближчим часом інженери розпочнуть перевірку працездатності його приладів. Однак якщо їм так і не вдасться розгорнути антену радара, це завдасть великого удару по науковій програмі місії, позбавивши вчених унікальної можливості зазирнути в надра крижаних місяців Юпітера.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine