Російська «Луна-25» припинила існування внаслідок зіткнення з Місяцем

Російський зонд «Луна-25» передчасно зіштовхнувся з Місяцем і, за свідченнями «Роскосмосу», припинив існування. Раніше повідомлялося, що на апараті сталася «нештатна ситуація», внаслідок чого він не зміг правильно виконати маневр зі зниження орбіти.

Фото з борту «Луни-25»
Фото з борту «Луни-25». Джерело: www.space.com

«Луна-25» розбилася

Російська міжпланетна станція «Луна-25» припинила своє існування. Принаймні, так ситуацію прокоментували у корпорації «Роскосмос». Сталося це через зіткнення з поверхнею супутника нашої планети після невдалого маневру.

Перші відомості про це з’явилися у мережі ще ввечері 19 серпня. Тоді «Роскосмос» повідомив, що під час виконання маневру зниження орбіти на борту сталася «нештатна ситуація», внаслідок якої «Луна-25» не змогла дотриматися заданих параметрів.

Тоді фахівці висловлювали припущення, що апарат розбився, проте офіційні джерела не повідомляли ані причин «ситуації», ані її наслідків. Спроби знайти зонд та зв’язатися з ним тривали. Проте 20 серпня «Роскосмос» офіційно визнав, що «Луна-25» припинила своє існування внаслідок зіткнення з Місяцем. Зв’язок із нею остаточно був втрачений ще о 14:57 за київським часом.

Невдала спроба росії повернутися на Місяць

«Луна-25» мала стати першим космічним апаратом росії, як спадкоємиці СРСР, що здійснив би м’яку посадку на поверхню Місяця. Попередня станція — «Луна-24» — відвідувала супутник Землі ще у 1976 році. Тож новий зонд мав стати своєрідним поверненням країни до минулих досягнень.

Проєкт «Луни-25» розпочався ще 1997 року, а її старт початково призначався на 2000 рік. Проте через низку проблем він багато років відкладався, а після санкцій, введених проти росії у 2014 році, взагалі опинився під серйозною загрозою.

Багато хто вважав, що росіяни не можуть повторити свої минулі успіхи, як би вони не переконували усіх у зворотному. Проте 11 серпня їм таки вдалося запустити станцію з космодрому «Восточний».

Очікувалося, що посадковий апарат вагою 1750 кг здійснить посадку в кратері Богуславський, що біля південного полюса Місяця. Російські вчені розраховували, що шість приладів на борту «Луни-25» зможуть дослідити склад ґрунту та визначити, чи є там водяна крига. Це було вкрай важливо для майбутнього спорудження спільної китайсько-російської бази.

13 серпня апарат здійснив перше фотографування Місяця, а 16-го успішно вийшов на його орбіту. Росіяни очікували, що він здійснить м’яку посадку 21 серпня, випередивши таким чином індійську місію «Чандраян-3». Проте виконати цей задум їм вдалося лише щодо швидкості.

За матеріалами www.bbc.com, spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine