Заміна Atlas V: в ULA назвали дату першого польоту ракети Vulcan

Пусковий оператор ULA (спільне підприємство компаній Boeing і Lockheed Martin), назвав дату першого сертифікаційного польоту ракети Vulcan. Він призначений на 24 грудня.

Основні характеристики Vulcan

Розроблення Vulcan почалося 2014 року. Після захоплення росією Криму, американський уряд з метою національної безпеки вирішив позбутися залежності, пов’язаної з російськими двигунами РД-180, які використовуються на першому ступені ракети Atlas V. Для цього було вирішено створити новий носій, який отримав назву Vulcan.

Ракета Vulcan (концепт). Джерело: ILA

Ракета Vulcan має двоступеневу конструкцію з можливістю додавання бічних твердопаливних прискорювачів. Її висота становить 60 метрів, діаметр — 5,4 метра. У своїй найпотужнішій конфігурації ракета зможе виводити до 27 тонн на низьку навколоземну орбіту.

Перший ступінь Vulcan оснащений двома двигунами BE-4, побудованими компанією Blue Origin. Вони використовують метан як пальне та рідкий кисень як окислювач. Другий ступінь оснащений парою киснево-водневих двигунів RL-10.

Дата першого польоту Vulcan

У момент анонсу проєкту, перший пуск Vulcan був запланований на 2020 рік. Але згодом він неодноразово зсувався. Однією з причин перенесень стали проблеми з розробкою двигуна BE-4. Лише наприкінці 2022 року Blue Origin нарешті поставила партію сертифікованих для польоту силових агрегатів, що дало змогу розпочати підготовку до пуску. У лютому 2023 року інженери завершили складання першого екземпляра Vulcan. Це дозволило зробити формальне оголошення про дату першого польоту ракети. Її планувалося запустити в травні.

Пропалення першого ступеня ракети Vulcan. Джерело: ULA

Але Vulcan так нікуди й не полетів. 29 березня під час випробування другого ступеня ракети стався витік водню. Він спалахнув, що призвело до пошкодження як самого ступеня, так і випробувального стенда. У результаті ULA довелося замінити ступінь, а також внести зміни в конструкцію ракети, на що знадобилося кілька місяців.

Але тепер робота над помилками нарешті завершена. У своєму недавньому інтерв’ю виконавчий директор ULA Торі Бруно назвав дату пуску ракети. Він призначений на 24 грудня.

Вибір цієї дати зумовлений вимогами, що висуваються корисним навантаженням. Основним вантажем на борту Vulcan стане апарат Peregrine, який має здійснити посадку на Місяць. Вікно для його запуску буде відчинене в період з 24 по 26 грудня. Якщо ракету не вдасться запустити в ці терміни, наступна можливість з’явиться в січні. Крім Peregrine, Vulcan також нестиме капсулу з прахом людей від компанії Celestis. Вона залишиться прикріпленою до другого ступеня ракети й згодом згорить разом із нею в атмосфері.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine