Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: вчені розробили сонячні панелі, що самовідновлюються після космічного випромінювання; на МКС зник зв’язок через перебої з електрикою, а ми розповідаємо, чи допоможе мікрогравітація у вирішенні проблеми раку.
«Сама основа науки — тримати двері відчиненими для сумнівів».
― Карло Ровеллі
Інноваційні cонячні панелі здатні самовідновлюватися після пошкоджень у космосі
Нещодавно розроблені сонячні панелі можуть самовідновлюватися після пошкодження космічним випромінюванням. Нове відкриття обіцяє зробити джерела живлення для супутників і космічних кораблів більш стійкими та надійними у майбутньому.
Тип фотогальванічних панелей, відомий як перовськітні сонячні елементи (perovskite solar cell — PSC), раніше продемонстрував великий потенціал для використання в космічному просторі. Вони легкі та відносно недорогі у виготовленні. До того ж такі панелі перетворюють сонячне випромінювання в електрику з високою ефективністю. Однак вони повинні витримувати шквал високоенергетичних частинок у космосі. У лабораторних умовах, створених для імітації впливу протонного випромінювання протягом десятків або навіть сотень років, дослідники протестували ультратонкі підкладки для сонячних елементів, придатні для використання на супутниках. Австралійські вчені виявили, що перовськітні сонячні елементи, пошкоджені протонним випромінюванням, здатні повністю відновити свою ефективність за допомогою термічної обробки у вакуумі.
Amazon побудує супутниковий центр обробки даних на космодромі Space Florida
Компанія Amazon має сміливий план стати конкурентом космічного інтернету Starlink компанії SpaceX. Але перед початком комерційної експлуатації потрібно виконати багато підготовчої роботи.
Сервіс Amazon Project Kuiper також працюватиме за допомогою кількох тисяч невеликих апаратів на низькій навколоземній орбіті, призначених для надання швидкого та дешевого широкосмугового доступу до Інтернету по всьому світу. Рухаючись до своєї мети, компанія нещодавно оголосила, що інвестує 120 млн доларів у супутниковий центр обробки даних на космодромі Space Florida у Космічному центрі ім. Кеннеді. Об’єкт площею 30 тис. м² готуватиме та інтегруватиме супутники за допомогою ракети United Launch Alliance (ULA) або носія Blue Origin на останньому етапі перед запуском у космос із розташованого неподалік космодрому на мисі Канаверал.
Перебої з електрикою призвели до втрати зв’язку з Міжнародною космічною станцією
У вівторок, 25 липня, NASA на кілька десятків хвилин втратила зв’язок із Міжнародною космічною станцією (МКС). Сталося це через перебої в електропостачанні. Екіпажу на борту в цей час нічого не загрожувало. Втрата зв’язку з МКС є одним із найбільших побоювань при освоєнні навколоземного простору з тих, що живуть у масовій свідомості. І NASA справді непокоїться з цього приводу. Зокрема, співробітники організації чудово розуміють, що втрата контакту може відбутись і з повністю земних причин. Наприклад, Центр управління польотом може пошкодити ураган, що у Техасі не рідкість. На цей випадок за кілька кілометрів від Г’юстону збудований резервний центр, здатний виконувати все те, що й основний. Проте цього разу його вирішили не використовувати.
NASA профінансує розвиток перспективних місячних технологій
NASA повідомила про видачу 11 контрактів на розвиток перспективних технологій, що забезпечать довготривале перебування людей на Місяці та за його межами. Контракти були видані в межах програми Tipping Point. Загальний грошовий внесок аерокосмічної адміністрації становитиме 150 млн доларів, фінансування здійснюватиметься спільно з галузевими партнерами.
Одержувачами контрактів стали такі компанії:
- Astrobotic Technology, 34,6 млн доларів — експеримент із передачі енергії на Місяці.
- Big Metal Additive, 5,4 млн доларів — вивчення створення конструкцій космічних помешкань за допомогою адитивного виробництва.
- Blue Origin, 34,7 млн доларів — енергетика на Місяці на основі використання місцевих ресурсів.
- Freedom Photonics, 1,6 млн доларів — високоефективний лідар для дистанційного зондування Землі.
- Lockheed Martin, 9,1 млн доларів — демонстрація космічних технологій.
- Redwire, 12,9 млн доларів — виробництво інфраструктури з місячного реголіту.
- Protoinnovations, 6,2 млн доларів — бортова програмна архітектура COTS для операцій з переміщення по місячній поверхні.
- Psionic, 3,2 млн доларів — перевірка технології посадки на неосвітлені ділянки Місяця.
- United Launch Alliance, 25 млн доларів — демонстрація технології надувного теплозахисного екрана.
- Varda Space Industries, 1,9 млн доларів — передача технології та комерційне виробництво вуглецевого аблятора з фенольним просоченням.
- Zeno Power Systems (Вашингтон), 15 млн доларів — універсальне радіоізотопне джерело живлення на основі америцію-241 для програми Artemis.
Вчені створили високотемпературний надпровідник
Група корейських учених повідомила про створення матеріалу, що демонструє властивості надпровідника за кімнатної температури. Це відкриває можливості для конструювання левітуючого транспорту й надзвичайно потужних комп’ютерів, що не перегріваються. Досі надпровідність виникала тільки за дуже низьких температур. Нещодавно вчені вже отримували матеріали, які демонструють її за кімнатної температури, але вони працюють лише за умов підвищеного тиску. У космічній індустрії це також може стати початком справжньої революції, адже дасть можливість створити надпровідні магніти, що матимуть магнітне поле, достатнє для надійного втримання всередині нього плазми. А це зробить реальними термоядерні реактори та двигуни.
Фото тижня
Фотографу Суміадіпу Мукерджі з Індії вдалось одночасно зазнімкувати різнокольорові сліди вихлопу, що виходять із задньої частини комерційного літака, та феномен паргелія. Інверсійні сліди у небі, які залишають по собі літаки, здебільшого складаються з конденсованої водяної пари з вихлопу авіаційних двигунів. Веселкові сліди утворюються окремими краплями води, що заломлюють сонячне світло.
Цікава цифра: 600 тис. доларів
27 липня аукціон Sotheby’s виставить на торги копію майстер-стрічок, які належать Карлу Сагану та Енн Друян. Саме вона використовувалася для створення Golden Record («Золотої платівки») — аудіовізуальної капсули часу, закріпленої на корпусах космічних зондів Voyager 1 та Voyager 2. Ці зонди наразі перебувають далі від Землі, ніж будь-які інші об’єкти, створені людиною. Заявки на майстер-стрічки Golden Record прийматимуться до 27 липня 2023 року. Очікується, що їхня вартість становитиме від 400 тис. до 600 тис. доларів США.
Що почитати у вихідні
Рак є другою за вагомістю причиною смерті від захворювань на земній кулі, й вірогідно, до 2030 року вийде за цим показником на перше місце. Мільярди доларів, що витрачаються на винайдення диво-пігулки проти раку, на жаль, досі не принесли бажаного результату. Серед дослідницьких платформ, які сьогодні доступні науковим інститутам і фармакологічним компаніям, вирізняється лабораторія на МКС. Чи допоможе мікрогравітація у вирішенні проблем раку?
На початку 1970-х людство остаточно переконалося, що марсіанські канали — всього лише ілюзія. Проте вже 1977 року стало відомо про новий об’єкт, який міг розцінюватись як свідчення того, що на Червоній планеті колись існувала розвинута цивілізація. Йдеться про славетне «обличчя на Марсі», або ж «марсіанського сфінкса». Редакція The Universe Space Tech руйнує міфи та розповідає, що це таке.
Читайте у попередньому дайджесті: Кільця Сатурна зникають, а британський термоядерний двигун удвічі скоротить подорож до Марса: дайджест новин
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine