Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан

Телескоп NEOWISE, що належить NASA, зійшов з орбіти та згорів у земній атмосфері. Це сталося 2 листопада.

Дослідник чорних дір і мисливець за астероїдами

Телескоп NEOWISE був запущений NASA 2009 року. Тоді він називався WISE. Метою його місії було складання інфрачервоного огляду всього неба. Зібрані телескопом дані дали змогу астрономам виявити десятки мільйонів активних надмасивних чорних дір, 34 тис. раніше невідомих астероїдів, а також безліч інших об’єктів, на кшталт коричневих карликів.

Місія NEOWISE в уявленні художника. Джерело: NASA / JPL-Caltech

До кінця 2010 року телескоп вичерпав необхідні для охолодження його інструментів запаси холодоагенту і втратив можливість продовжувати основну місію. Через деякий час фахівці NASA знайшли для нього інше застосування. Вони почали використовувати телескоп для пошуку навколоземних тіл, які можуть становити загрозу для нашої планети. У 2013 році NEOWISE відновив спостереження і продовжував їх до 2024 року.

Загибель телескопа NEOWISE

NEOWISE міг би працювати й далі, однак цьому завадило зниження його орбіти, багато в чому пов’язане з різким посиленням сонячної активності. Річ у тім, що у NEOWISE не було двигунів і він не міг коригувати свою висоту. Збільшення сонячної активності призвело до «роздування» земної атмосфери та посилення гальмівного ефекту, який вона чинить на апарати, що перебувають на низьких орбітах. І NEOWISE не став винятком. Ще наприкінці 2023 року він перебував на орбіті висотою 480 км, а до липня 2024-го її висота знизилася до 380 км.

У результаті NASA довелося ухвалити рішення завершити місію NEOWISE. 31 липня телескоп припинив наукові спостереження, після чого його передавач був вимкнений. Висота орбіти NEOWISE продовжувала поступово знижуватися. Проведені астрофізиком Джонатаном Макдавеллом розрахунки показали, що він увійде в земну атмосферу 2 листопада.

Макдавелл мав рацію. NEOWISE зійшов з орбіти 2 листопада. Незгорілі уламки апарата впали в Індійський океан на захід від австралійського міста Ексмут.

Майбутнє телескопа Hubble

Долю NEOWISE можна розглядати як наочну демонстрацію того, що в майбутньому чекає на телескоп Hubble. У нього теж немає власних двигунів і тому його орбіта теж знижується. Наразі її висота становить 510 км. За оцінками вчених, цього запасу вистачить приблизно до середини наступного десятиліття, після чого Hubble повторить долю NEOWISE.

Космічний телескоп Hubble. Джерело: NASA

Щоправда, є проєкти приватних місій з підняття висоти орбіти телескопа, що дасть змогу врятувати його. Але поки що NASA не схвалила не один із них.

Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються
США надає Україні доступ до військової супутникової мережі Starshield
Найбільший кратер на Місяці виявився круглішим, ніж вважалося раніше
Зоряні ясла і наднові: камера темної енергії розкрила секрети Південної Вертушки
Космічне фото тижня: Магелланові Хмари крізь об’єктив астронавта
Арктика втратить льодовий покрив у 2027 році
Чи допоможе астероїд астронавтам дістатися Марса
Докази сонячного супершторму 2600 років тому знайшли в кільцях дерев