Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу

Більшість елементів у Всесвіті виникли завдяки вибухам наднових зір. Усі ми буквально створені з пилу цих світил. Саме тому астрономи прагнуть глибше зрозуміти ці яскраві катаклізми. Чому різні ізотопи, утворені надновими, впливають на розвиток планетних систем? Які типи наднових відіграють головну роль у створенні відомих нам елементів? Відповіді на ці питання можуть надати досонячні зерна — пилинки, що виникли задовго до того, як народилося Сонце. Деякі з них були викинуті з систем зірок, що вичерпували ядерне паливо, інші — утворилися після вибухів наднових. Кожне зерно має унікальний ізотопний склад, який зберігає його історію.

Murchison
Пара досонячних зерен з метеорита Murchison. Авторство: Аргонська національна лабораторія

Спочатку науковці мали доступ до досонячних зерен лише через метеорити, але завдяки космічним місіям, таким як Stardust, тепер досліджуються також частинки з комет.

Використовуючи радіотелескопи, наприклад, ALMA, астрономи можуть спостерігати за ізотопними співвідношеннями прямо в місцях утворення зерен. Дослідження зерен як у космосі, так і в лабораторії, зокрема з використанням техніки NanoSIMS, дозволяє точніше встановити їхнє походження.

Останнє дослідження, опубліковане на сервері arXiv, показує, що наднові II типу, або наднові з колапсом ядра, утворюють титан-44 — нестабільний ізотоп, який у результаті розпаду перетворюється на кальцій-44. У досонячних зернах може виникати надлишок кальцію-44, проте подібний надлишок спостерігається і в зернах молодих зоряних систем. Відрізнити ці випадки можливо, аналізуючи розподіл кальцію-44 всередині зерна.

Науковці виявили, що за допомогою NanoSIMS можна ідентифікувати походження зерен, зокрема в метеоритах. Подібні труднощі виникають і з іншими елементами, як-от кремнієм і хромом.

Дослідження свідчить, що вченим потрібно більше даних, щоб остаточно зрозуміти походження досонячних зерен. Це допоможе краще збагнути процеси синтезу елементів у надрах масивних світил.

Раніше ми розповідали цікаві факти про наднові.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип