Прихована загроза: як вибухи наднових руйнують планети та нищать життя

Вибух наднових — одна з найвидовищніших подій у Всесвіті. Під час вибуху виділяється величезна енергія і в космос «вистрілює» увесь калейдоскоп електромагнітного спектра, зокрема видиме та ультрафіолетове світло, радіохвилі та рентгенівські промені. Ця подія насправді може бути дуже руйнівною. Причому настільки, що здатна зруйнувати сусідні планети або робити їх непридатними для життя. Але вибух наднової — це ще не кінець загрози для планет.

Вибух наднової в уявленні художника
Вибух наднової в уявленні художника. Зображення: wallhere.com

Нещодавні дослідження з використанням рентгенівської обсерваторії NASA Chandra показують, що навіть через тривалий час після спалаху наднової все ще може існувати небезпека для планет у радіусі кількох сотень світлових років.

Прихована загроза

Астрономам відомо, що планети можуть постраждати від вибуху наднової впродовж двох етапів. У першому періоді їм загрожує випромінювання, що виходить від зорі безпосередньо після вибуху. А потім планетам можуть завдати шкоди космічні промені або частинки, заряджені до високої швидкості, які можуть прибути через тисячі років після вибуху. Але недавно виявилось, що між цими двома руйнівними етапами є перехідний період, коли наднові можуть пошкодити атмосферу найближчих планет.

Усі наднові випромінюють певну кількість рентгенівського випромінювання. Але якщо наднова виникає поблизу щільної хмари газу, вона здатна створити величезну хвилю рентгенівського випромінювання, яке може вплинути на планети, віддалені до 160 світлових років.

Як виглядає близький до Землі вибух наднової
Який вигляд має близький до Землі вибух наднової. Джерело: NASA

«Потоки рентгенівських променів можуть серйозно змінити хімічний склад атмосфери планети. У випадку планети, яка схожа на Землю, цей процес може знищити значну частину озонового шару, який захищає життя від небезпечного ультрафіолетового випромінювання», — сказав провідний автор дослідження Ян Брантон з університету Іллінойсу.

Руйнівний вплив наднових на Землю

Вчені виявили цей ефект, дослідивши рентгенівські спостереження 31 наднової зорі, щоб побачити, як далеко можуть досягати наслідки цих вибухів. NASA заспокоює, що не варто хвилюватися про те, що ми станемо жертвою наднової, яка знищить нашу атмосферу, оскільки потенційних наднових поблизу Землі немає, щоб викликати занепокоєння.

Єдиний відносно близький кандидат у наднові — Бетельгейзе. Однак ця зоря розташована приблизно за 650 світлових років від нас, а це надто далеко, щоб спричинити загрозу.

Але наша планета могла постраждати від рентгенівського вибуху наднової у далекому минулому. Докази цього походять від певного радіоактивного типу заліза, який відсутній у деяких місцях на Землі, що свідчить про те, що дві наднові могли вибухнути від двох до восьми мільйонів років тому. Такий рентгенівський вибух міг завдати жахливої ​​шкоди харчовому ланцюгу, зокрема, вплинувши на морське життя.

NASA навіть припускає, що наслідки потенційно можуть спричинити одне з найбільших вимирань на Землі. Але поки немає жодних прямих доказів зв’язку минулих подій вимирання, таких як смерть динозаврів, із відомими подіями вибуху наднових.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb помітив вибух наднової у далекій спіральній галактиці.

Результати дослідження опубліковані в The Astrophysical Journal.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine