Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra

Група американських сенаторів зі штату Массачусетс спрямувала до наукової установи, що керує космічним телескопом Chandra, запит щодо його фінансування та наукової продуктивності. Перед цим NASA переглянула свої плани щодо скорочення фінансування цього наукового інструмента.

Телескоп Chandra
Телескоп Chandra. Джерело: phys.org

Сенатори та космічний телескоп

Група сенаторів, які представляють і республіканську, і демократичну партії США, 30 жовтня надіслала Патріку Слейну, директору рентгенівського центру Chandra, офіційного листа. У ньому вони цікавляться роботою однойменного космічного телескопа і можливим впливом на скорочення фінансування на нього.

Chandra — це орбітальний телескоп, що працює у рентгенівському діапазоні. Він функціонує вже 25 років, і за цей час науковці зробили чимало відкриттів, які були б неможливі без цього унікального інструмента.

Цього літа NASA оголосила, що треба економити, й одним із проєктів, якого це торкнеться, має стати старий рентгенівський телескоп. Йому збиралися урізати фінансування. Це одразу ж викликало справжню паніку в науковому товаристві, бо, на думку багатьох вчених, працювати так він не зможе взагалі, а значить багатьом все ще перспективним проєктам настане кінець.

Перший час NASA не хотіла змінювати свого рішення щодо долі Chandra. Однак кілька днів тому її представники несподівано заявили, що всі плани скорочення фінансування призупиняються і вони чекатимуть на бюджетну пропозицію.

Про що питають сенатори

Власне, лист сенаторів є реакцією на це рішення NASA. Скидається на те, ніби вони самі вирішили в усьому розібратися. Лист, який вони направили до дослідницького центру, достатньо великий, але якщо узагальнити його зміст, то він зводиться до тих самих питань, які вчені обговорюють із NASA вже багато місяців.

Наскільки ефективними лишаються дослідження на старому телескопі? Чи варто скорочувати його фінансування? Наскільки ефективно він зможе працювати без охолоджувача? Раніше думку щодо цього на вищому державному рівні висловлювало лише керівництво NASA.

Тепер діалог відбуватиметься напряму між вченими та сенаторами. Недарма ж останні всі з Массачусетса. Саме у цьому штаті в містечку Кембридж розташований дослідницький інститут, що керує Chandra.

За матеріалами spacenews.com

Новини інших медіа