Цінніше за золото: перший в історії метеорит піде з молотка

Шматок космічної скелі розміром не більше кредитної картки може бути проданий найближчими днями за дуже велику ціну на аукціоні Christie’s. Предмет, який виставляється на ставку, — це уламок першого в історії зареєстрованого метеорита Ensisheim, який помітили, коли він упав із неба та приземлився у пшеничному полі. У деяких історичних книгах і рукописах це була єдина велика зареєстрована світова подія 1492 року.

Ensisheim
Шматок метеорита Ensisheim, який виставлений на аукціоні Christie’s

«Це відбулося в той час, коли ще не було досягнуто наукового консенсусу щодо існування метеоритів. Тоді такі «камені з неба» вважались божим посланням», — сказав Джеймс Хіслоп, керівник відділу природничої історії аукційного дому Christie’s.

Це не вперше, коли на продаж виставляють шматки знаменитого метеорита. Раніше на аукціонах Christie’s та Sotheby’s з’являлись шматки вагою в унцію (28 грамів) і розміром із чипс. Він і досі залишається популярним предметом серед колекціонерів через його історичне значення.

Станом на понеділок він уже зібрав понад 20 онлайн-ставок, а ціна за шматочок наближається до 5500 доларів. Закриття аукціону відбудеться 28 березня. Востаннє Christie’s продавав метеорити у 2021 році. Тоді зразок вагою 14 грамів пішов з молотка за 15 тис. доларів.

Перший свідок падіння

Метеорит упав на Землю буквально через кілька тижнів після того, як Христофор Колумб досяг Багамських островів. Він упав поблизу ельзаського міста Енсісхайм у Франції, на честь якого й був названий. Свідком 7 листопада 1492 року був хлопчик, який привів мешканців на місце падіння 127-кілограмового чорного каменю, який врізався на метрову глибину. Вибух під час падіння було чутно в радіусі 160 км.

Метеорит Ensisheim належить до хондритів, які найчастіше зустрічаються на Землі. Але в середні віки не було слів, щоб описати таке диво. Знадобиться ще близько 300 років, щоб вчені визнали, що каміння дійсно падає з космосу і це явище має наукове пояснення.

Наразі від 127-кілограмового метеорита залишилось лише 53 кг, і він поступово розпродується по частинах.

Голка в копиці сіна

За оцінками вчених, щодня на планету падає близько 48,5 тонн метеоритного матеріалу віком мільярди років. Але їхнє виявлення на Землі схоже на пошук голки в копиці сіна: значна частина уламків випаровується в атмосфері Землі або падає в океан, що охоплює понад 70% планети.

Людьми на Землі виявлено понад 60 тис. космічних каменів. Переважна більшість із них походить від астероїдів. Але невелика частка — приблизно 0,2% — із Марса або Місяця. Щонайменше 175 з них ідентифіковано як прибульці з Червоної планети.

Раніше ми повідомляли про те, як удар метеорита по Місяцю спричинив яскравий спалах.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine