Зонд Lucy зробив дивовижне відкриття, а на Сонці з’явився гігантський вогняний каньйон: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: у Falcon 9 може з’явитися китайська копія; астронавти на МКС створили унікальні костюми на Гелловін, а ми розповідаємо про найнебезпечніші явища у Всесвіті.

«Сліпа віра в авторитети ― найлютіший ворог істини».

― Альберт Ейнштейн

Два астероїди за ціною одного: NASA розповіла про дивовижне відкриття зонда Lucy

Астероїд Дінкінеш, близький проліт якого здійснив апарат Lucy, виявився подвійним. Про це свідчать передані на Землю знімки. 1 листопада зонд пролетів від нього на відстані 430 км. До цієї події про астероїд було відомо не так уже й багато. Астрономи знали його орбітальні характеристики, приблизний розмір, а також те, що він в основному складається з силікатів.

Раніше фахівці місії запідозрили, що насправді Дінкінеш може бути подвійним об’єктом. На це вказували помітні коливання його яскравості. Знімки, зроблені під час прольоту, підтвердили це припущення. Астероїд насправді виявився подвійною системою. Розмір одного з її компонентів становить 790 м, другого — 220 м.

Китайська компанія Space Pioneer будує «копію» Falcon 9

Китайська компанія Space Pioneer, також відома як Beijing Tianbing Technology Co., Ltd, оголосила про закриття успішного раунду фінансування в розмірі приблизно «кількох сотень мільйонів юанів» (близько 13,7 млн доларів ). Це фінансування необхідне стартапу для розробки нової ракети багаторазового використання «Тяньлун-3», що дуже нагадує Falcon 9 як зовні, так і технічними характеристиками. 

«Тяньлун-3» (в перекладі з китайської — «Небесний дракон») — це двоступенева рідкопаливна ракета з багаторазовим першим ступенем. Її висота складає 71 м, діаметр — 3,8 м, стартова маса — 590 тонн, максимальна тяга — 770 тонн. У Space Pioneer запевняють, що вона зможе виводити 17 тонн корисного навантаження на 500-кілометрову сонячно-синхронну навколоземну орбіту. Наразі компанія активно будує стартовий майданчик для ракети на китайському космодромі Цзюцюань у пустелі Гобі. Перший старт «Тяньлун-3» запланований на першу половину 2024 року. Стартап планує здійснювати близько 30 пусків на рік протягом трьох років після дебютного запуску.

Гелловін-2023: як астронавти відсвяткували добру традицію на МКС

Хелловін
Екіпаж експедиції МКС-70 позує в костюмах на Гелловін 31 жовтня 2023 року. Авторство зображення: Andreas Mogensen/ESA

Плідна робота екіпажу на МКС також переривається на свята. Цього року астронавти взяли участь у святкуванні Гелловіну та прикрасити свої скафандри спеціальними костюмами у стилі «цукерки або життя». Цього разу кожен член екіпажу вибрав свій власний стиль. Джасмін Могбелі вдяглась у костюм у формі коробки з написом «хліб», на якому розмістила свою фотографію разом із доньками. Сатоші Фурукава з Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) вибрав костюм із капелюхом Луїджі — одного з героїв відеоігор Super Mario від Nintendo. 

Лорал О’Хара (NASA) вдягла капелюх із тематикою Колорадо, на якому зображено гори та напис «Виходьте назовні: Ніколи не припиняйте досліджувати». Цей напис може бути пов’язаний із її запланованим виходом у відкритий космос, а зв’язок із Колорадо обумовлений дитинством астронавтки, проведеного в горах цього штату.

Нарешті, автор світлини Андреас Могенсен обрав капелюх із фольги та футболку з написом Birds aren’t real. Вони асоціюються з інопланетним вторгненням і теоріями змов, які досить популярні серед молодого покоління — саме їх астронавт висміює своїм вбранням.

На Сонці утворився вогняний каньйон

Корональний викид маси утворив на Сонці гігантський вогняний каньйон завширшки 10 тис. км. Однак на Землю це жодним чином не вплине — плазма, викинута світилом, полетіла не в бік нашої планети. У вівторок, 31 жовтня, на нашій зірці відбувся черговий спалах. Силові лінії магнітних полів перез’єдналися, і сталася потужна детонація. Як і в багатьох подібних випадках, вона супроводжувалася корональним викидом маси. Простіше кажучи, від Сонця відірвався шматок і полетів геть.

Сталося це не вперше, проте цього разу вчені змогли як слід розгледіти одну з подробиць цього процесу — утворення вогняного каньйону на поверхні Сонця. Це тільки здається, що плазма, що відлетіла у космос, була крихітною частинкою нашого світила. Насправді масштаби виниклої на деякий час порожнечі були просто гігантськими. За шириною «вогняний каньон» перевищив протяжність США зі сходу на захід, а в довжину він був принаймні вдесятеро більше. Увесь процес його утворення добре помітний на відео.

Місячний апарат Peregrine прибув на мис Канаверал

Створений компанією Astrobotic космічний апарат Peregrine успішно переправлений на мис Канаверал. Найближчими тижнями фахівці підготують його до майбутнього польоту на Місяць. Для вирішення цього завдання компанія сконструювала посадковий апарат, який отримав назву Peregrine. Його висота становить 1,9 м, ширина — 2,5 м, маса (з урахуванням палива) — 1280 кг. Він оснащений п’ятьма двигунами, призначеними для виконання маневрів у міжпланетному просторі та м’якої посадки на місячну поверхню. Апарат має безліч портів для розміщення різного наукового обладнання. Загалом він може нести корисне навантаження масою до 265 кг.

Згідно з вантажним маніфестом, на борту Peregrine розміщуватиметься 21 вантаж. Шість із них належатимуть NASA — це кілька спектрометрів, лідар і лазерний рефлектометр. Решта вантажів надані різними приватними замовниками. Вони містять різноманітні прилади, мікроровер, а також кілька сувенірів, включно з меморіальною табличкою та монетою, на яку «завантажено» один біткоїн.

Фото тижня: туманність «Запасне Колесо»

Планетарна туманність IC 5148. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Науково-дослідний центр NOIRLab опублікував вельми ефектне зображення, отримане телескопом Gemini South. На ньому зафіксована туманність IC 5148, також відома за неофіційним прізвиськом «Запасне Колесо».

IC 5148 розташована на відстані близько трьох тисяч світлових років від Сонця в напрямку сузір’я Журавля. Вона являє собою планетарну туманність — газову хмару, всередині якої знаходиться зоряний залишок. Цей об’єкт є однією з планетарних туманностей, які найшвидше розширюються: швидкість його «роздування» сягає 50 км/с.

Цікава цифра: 200 тисяч фотознімків

Фотограф Джейсон Курт опублікував унікальне відео, складене з майже двох тисяч знімків нещодавнього кільцеподібного сонячного затемнення. Це відео представляє небесну подію з неймовірною деталізацією та дивовижними ефектами. Щоб створити його, астрофотограф був змушений придбати дуже дорогий і потужний комп’ютер для обробки такої великої кількості даних. 14 жовтня Курт відправився на південний схід штату Юта разом із 200-кілограмовим обладнанням, де зробив понад 200 тисяч фотознімків. 

Для цього проєкту Курту довелося обробити понад 4 ТБ даних і використати нову 24-ядерну робочу станцію зі 192 гігабайтами оперативної пам’яті. Він наголосив, що такий рівень деталізації для кільцеподібного сонячного затемнення був досягнутий вперше. Фотограф використав спеціальний сонячний Hα-телескоп і монохромну камеру, що дозволило зазнімкувати сонячну хромосферу з високою роздільною здатністю. Монохромна камера підвищила чутливість до світла, але кольори потім додавалися штучно під час обробки.

Що почитати у вихідні

Спалах на Сонці. Джерело: NASA/SDO/AIA.

Під час Гелловіну заведено лякати одне одного страшними історіями, зазвичай пов’язаними з чимось потойбічним. Але для цього зовсім не обов’язково вдаватися до містики. Достатньо просто подивитися на небо. Космос є вельми небезпечним місцем, де мандрівника на космічному кораблі можуть очікувати об’єкти, здатні миттєво його знищити. Деякі з них можуть загрожувати навіть планетам. Наша редакція розповідає про найнебезпечніші об’єкти та явища у Всесвіті.

Коли ми говоримо про «космічні технології», то зазвичай маємо на увазі ультрасучасні пристрої захмарної вартості. Але це не зовсім так. Багато гаджетів, які давно стали для нас буденними, з’явилися на світ саме завдяки досягненням космічної ери. Микита Литвинов познайомить вас із п’ятьма інноваціями, що давно увійшли в наш повсякденний побут, за які варто подякувати NASA.

Читайте у попередньому дайджесті: NASA хоче побудувати на Місяці скляне шосе, а Рогозін має черговий напад божевілля: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine