Кільцеподібне сонячне затемнення 14 жовтня: як проходитиме подія та де дивитись онлайн

14 жовтня 2023 року на американців чекає справжнє астрономічне свято. Наступної суботи на значній території Західної півкулі Землі очевидці зможуть спостерігати кільцеподібне сонячне затемнення, відоме як «вогняне кільце». На відміну від повного сонячного затемнення, коли Місяць повністю закриває наше світило, кільцеподібне відбувається, коли Місяць проходить між Землею і Сонцем, але не закриває його повністю, в результаті чого утворюється яскраве кільце.

Кільцеподібне сонячне затемнення
Кільцеподібне сонячне затемнення. Фото: earthsky.org

Еліптична форма орбіти Місяця робить це явище можливим. У певні періоди, коли наш супутник перебуває ближче до апогею (найвіддаленішої точки своєї орбіти), він здається меншим на тлі Сонця. Якщо затемнення збігається із цим періодом, виникає ефект «вогняного кільця». І навпаки, коли Місяць перебуває в перигеї — найближчій точці до Землі — й опиняється точно на одній лініі з Сонцем, може відбутися повне затемнення. Воно очікується у квітні 2024 року.

Сонячне затемнення 14 жовтня: шлях тіні

Для мешканців Сполучених Штатів та інших країн Америки прийдешнє кільцеподібне затемнення обіцяє стати справжнім небесним видовищем. 48 американських штатів, разом з Аляскою, побачать сонячне затемнення тією чи іншою мірою. Ця подія знаменує собою останню можливість побачити кільцеподібне затемнення з території США до 21 червня 2039 року.

Кільцеподібне сонячне затемнення 14 жовтня 2023 року
Кільцеподібне сонячне затемнення 14 жовтня 2023 року почнеться на північному заході та пройде через територію США на південний схід, потім через Центральну Америку та Південну Америку. Зображення: GreatAmericanEclipse

14 жовтня 2023 року шлях кільцеподібного сонячного затемнення розпочнеться у Тихому океані, виходячи на берег в Орегоні. Потім місячна тінь попрямує на південний схід через Неваду, район Чотирьох Кутів і Техас.

Пізніше смуга затемнення перетне Мексиканську затоку, півострів Юкатан, а також частину Центральної Америки. Врешті воно перейде на Південну Америку, де перетне Колумбію та Бразилію. Таким чином, за 3 години та 34 хвилини антумбральна тінь Місяця пройде шлях завдовжки 13 800 км, що покриває 0,57% площі поверхні Землі.

Ця карта показує, яку частину Cонця буде закрито Місяцем під час кільцеподібного сонячного затемнення 14 жовтня 2023 року
Ця карта показує, яка частина Cонця буде закрита Місяцем під час кільцеподібного сонячного затемнення 14 жовтня 2023 року. Зображення: GreatAmericanEclipse

Для тих, кому не пощастило опинитися безпосередньо на шляху сонячного затемнення 14 жовтня, NASA вестиме пряму трансляцію події, яку можна буде переглянути нижче.

Сонячні затемнення 2023 року

Перше сонячне затемнення 2023 року сталося 20 квітня. В той день місячна тінь пройшла східною частиною Індійського та західною частиною Тихого океану. Максимальна тривалість повної фази склала 1 хвилину 16 секунд у районі острова Тімор.

Прогноз на 2024 рік

Друге Велике американське затемнення відбудеться на початку наступного року. Це буде повне сонячне затемнення 8 квітня 2024 року.

Кільцеподібне сонячне затемнення 2023 року та повне сонячне затемнення 2024 року
Кільцеподібне сонячне затемнення 2023 року та повне сонячне затемнення 2024-го можна побачити зі Сполучених Штатів. Зображення: GreatAmericanEclipse

Наразі набирає обертів 25-й сонячний цикл. Це означає, що найближчими роками на Сонці буде з’являтися дедалі більше плям. Тож будь-який із цих безпечних методів спостереження за Сонцем може дозволити вам насолоджуватися відстеженням сонячних плям найближчими роками.

Важливо, щоб спостерігачі за сонячним затемненням були обережними. Навіть під час кільцеподібного затемнення потужні сонячні промені можуть завдати серйозних і тривалих ушкоджень очам. Вкрай важливо ніколи не дивитися прямо на Сонце без спеціальних окулярів або використовувати непрямі методи спостереження. NASA видала рекомендації з безпеки, аби гарантувати, що кожен зможе насолоджуватись небесним видовищем без ризику для здоров’я.

Раніше ми розповідали про головні астрономічні події жовтня 2023 року.

За матеріалами earthsky.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine