Телескоп Gemini South зазнімкував космічну «запаску»

Науково-дослідний центр NOIRLab опублікував вельми ефектне зображення, отримане телескопом Gemini South. На ньому зафіксована туманність IC 5148, також відома за неофіційним прізвиськом Запасне Колесо.

Планетарна туманність IC 5148. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

IC 5148 розташована на відстані близько 3 тисяч світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Журавель. Вона являє собою планетарну туманність — газову хмару, усередині якої знаходиться зоряний залишок. IC 5148 є однією з планетарних туманностей, які найшвидше розширюються. Вона збільшується зі швидкістю 50 км/с.

Попри свою назву, планетарні туманності не мають жодного відношення до планет. Такі об’єкти являють собою фінальну фазу життєвого циклу сонцеподібних зір. Вони утворюються, коли світило, що перетворилося на червоного гіганта, починає скидання зовнішніх шарів атмосфери в навколишній простір. Випромінювання оголеного ядра іонізує скинуту оболонку, змушуючи її світитися. Саме ця стадія і називається планетарною туманністю.

IC 5148 не є винятком із правила. В її центрі знаходиться білий карлик — гаряче ядро померлого світила, яке колись було зорею з масою, близькою до маси нашого Сонця. Воно оточене асиметричними газоподібними «квітами» і слабким гало-кільцем. Можна звернути увагу на темну пляму безпосередньо навколо самого зоряного залишку. Це порожній простір. Він виник через те, що випромінювання світила відтіснило газ від ядра.

За словами дослідників, газові структури, що оточують білий карлик, є своєрідними річними кільцями, в яких зашифрована історія еволюція цієї системи. Їх вивчення може пролити світло на минуле IC 5148.

Варто зазначити, що тривалість життя планетарних туманностей зазвичай становить кілька десятків тисяч років. За астрономічними масштабами, це майже кілька миттєвостей. Згодом ядро зорі остигає настільки, що перестає випромінювати достатньо ультрафіолету для іонізації газової оболонки. У результаті, туманність стає невидимою. Ядро ж перетворюється на білого карлика.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine