22—23 листопада в Парижі пройшла Міністерська рада країн ESA. Його учасники затвердили новий бюджет агенції, який став рекордним. Загалом у наступні три роки ESA отримає 16,9 млрд євро. Це на 17% більше, ніж попередній бюджет агентства за такий самий період.
Виділені кошти підуть на космічні дослідження, спостереження Землі, програму моніторингу кліматичних змін. Особлива увага також буде приділена забезпеченню незалежного доступу Європи до космосу.
Вивчення Землі
2,7 млрд євро буде виділено на програму вивчення Землі. Вона включає як спостереження з використанням супутників Sentinel, так і підтримку інших місій на кшталт Aeolus-2, InCubed-2 і TRUTHS.
Також ESA схвалила будівництво двох нових космічних апаратів — Harmony та MAGIC. Перший займеться вивченням динаміки світового океану, льоду та суші. Другий є гравітаційною місією, яка спостерігатиме за об’ємом води в океанах, крижаних щитах і льодовиках, щоб якомога точніше виміряти зміну рівня моря.
Наукові дослідження
3,2 млрд євро буде витрачено на наукові дослідження. ESA продовжить спонсорувати місії, що реалізуються в межах програми Cosmic Vision, а також займеться розробкою нової програми Voyage 2050, яка охопить проміжок з 2035-го по 2050-й рік.
Уже наступного року ESA запустить у космос дві великі місії. Зонд JUICE попрямує до крижаних місяців Юпітера, тоді як телескоп Euclid займеться картографуванням Всесвіту, щоб розкрити природу загадкової темної матерії та темної енергії. Міністри також підтвердили фінансування призначених для пошуків екзопланет телескопів Plato та Ariel (їх запустять у 2026 та 2029 роках) та апарата Comet Interceptor, який направлять до комети, яка вперше відвідає Сонячну систему.
МКС та освоєння Місяця і Марса
2,7 млрд виділено на програму Terrae Novae. У її межах Європейське космічне агентство освоює низьку навколоземну орбіту, Місяць та Марс.
Міністри країн-учасниць підтвердили намір ESA залишитись на МКС до 2030 року. Також підтвердили будівництво європейського апарата для висадки на Марс (ровера Rosalind Franklin), участь ESA в місії Mars Sample Return і будівництво лендера Argonaut. Він буде використаний для доставлення на Місяць великої кількості вантажів та наукових експериментів.
Підтримка європейських ракет та розвиток нових технологій
Особлива увага буде приділена забезпеченню Європи незалежного доступу до космосу. ESA продовжить підтримку нових ракет Ariane 6 та Vega-C, а також створення багаторазового вантажного корабля Space Rider. Загалом на ці цілі планується витратити 2,8 млрд євро.
Ще 1,9 млрд євро підуть на проєкти, метою яких є покращення життя на Землі. Що стосується решти видаткових статей, то фінансування навігаційних програм (супутники Galileo та FutureNAV) збільшать на 351 млн євро. Програми, які займаються дослідженням з метою захисту Землі від різних небезпечних факторів космічного походження, отримають збільшення у вигляді 731 млн євро (йдеться про такі місії, як Vigil і Hera). Проєкти, метою яких є розвиток нових технологій та комерціалізація космосу, отримають додаткові 542 млн євро.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine