NASA використає вертольоти для місії з доставлення марсіанського ґрунту

NASA та ESA близькі до завершення концептуального проєктування місії MSR (Mars Sample Return). Її метою є доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту, зібраних ровером Perseverance. З метою спрощення архітектури місії проєктувальники вирішили відмовитися від одного з марсоходів. Його місце займуть два вертольоти.

Схема місії Mars Sample Return

Місія MSR є одним із найважливіших проєктів NASA та ESA цього десятиліття. Вона передбачає відправлення до Червоної планети кількох апаратів. Побудований NASA SRL (Sample Retrieval Lander) має сісти на Марс та підібрати зібрані Perseverance капсули зі зразками. Далі встановлений на ньому модуль MAV (Mars Ascent Venicle) здійснить зліт і вийде на ареоцентричну орбіту. Там він зістикується з побудованим ESA зондом ERO (Earth Return Orbiter) та перевантажить на нього зразки. Після цього європейський апарат покине околиці Марса та ляже на зворотний курс до нашої планети.

Архітектура місії Mars Sample Return. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Зважаючи на розмах і складність завдання, NASA та ESA вже кілька разів вносили зміни у план місії. Так, навесні 2022 року вирішили розділити SRL на два окремі спускні апарати. Один із них мав доставити на Марс MAV, а інший — підібрати та привезти до нього зібрані Perseverance зразки. Конструктори мотивували це рішення тим, що воно дозволить використовувати менший за розмірами теплозахисний екран та систему «небесний кран», які використовувалися для посадки марсоходів Curiosity та Perseverance і вже довели свою надійність.

Заміна марсохода на вертольоти

Однак у результаті це нововведення протрималося недовго. На пресконференції, що відбулася 27 липня, повідомили, що NASA й ESA вирішили відмовитися від відправлення на Марс окремого спускного апарата з марсоходом. Рішення було ухвалене виходячи з останніх оцінок надійності та передбачуваного терміну функціонування Perseverance. Вони показали, що марсохід зберігатиме працездатність на момент посадки SRL. Тому проєктувальники вирішили відмовитися від окремого ровера та залучити для доставлення капсул сам Perseverance. Це рішення значно спрощує архітектуру місії, дозволяючи зменшити кількість запусків та залученої техніки, що дозволить скоротити ризики.

Марсіанський вертоліт Ingenuity. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Водночас, на випадок, якщо з якихось причин Perseverance все ж таки не зможе доставити зразки, у NASA буде підстраховка. Йдеться про два гелікоптери, які вирушать на Марс разом із SRL. За словами інженерів, їхній дизайн буде заснований на конструкції дрона Ingenuity. Вони будуть трохи важчі за попередника й отримають невеликі роботизовані руки, а на їхні посадкові опори встановлять колеса. За потреби гелікоптери сядуть поруч із капсулами, «під’їдуть» до них, захоплять маніпуляторами й потім доставлять до SRL. Крім підстрахування Perseverance, гелікоптери зможуть використовуватися для інших завдань, зокрема для розвідки місцевості та навіть знімкування запуску MAV.

На пресконференції було оголошено, що вже в жовтні цього року проєкт MSR перейде до фази попереднього проєктування. Вона триватиме рік в її межах будуть створені інженерні прототипи всіх основних компонентів місії.

Запуск апарата ERO запланований на осінь 2027-го, SRL — на літо 2028 року. Якщо нічого не завадить, зразки марсіанського ґрунту будуть доставлені на Землю 2033 року.

Нагадаємо, що недавно Perseverance оглянув можливе місце посадки апарата SRL.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine