Ingenuity відзначає рівно рік з моменту першого польоту на Марсі

Рівно рік тому, 19 квітня 2021, літальний апарат вперше здійснив політ над поверхнею Марса. Це історичний транспортний засіб — марсіанський вертоліт NASA Ingenuity. Він був доставлений у кратер Єзеро на Червоній планеті разом із марсоходом Perseverance 18 лютого 2021 року. Трохи більше ніж через два місяці апарат вагою 1,8 кг здійснив свій зліт у марсіанській атмосфері, зависнувши над поверхнею планети на висоті 3 м. Місце, над яким було здійснено перший політ, називається Полем братів Райт — винахідників першого літака в історії людства.

NASA Perseverance
NASA Perseverance разом із гелікоптером Ingenuity

Цим 39-секундним вильотом Ingenuity показав, що повітряні польоти є цілком можливими на Марсі. І це попри те, що атмосфера Червоної планети не перевищує 1% від щільності земної. У той час як місія Perseverance полягає в пошуку свідчень життя та зборі зразків, мета Ingenuity скромніша, але не менш важлива — довести, що польоти в менш щільній атмосфері іншої планети можливі. Літальний апарат спершу був розрахований на п’ять польотів протягом 30 марсіанських днів, або солів. Один сол трохи довший за земну добу — близько 24 годин 40 хвилин. Але вертоліт виявився напрочуд живучим — за повний земний рік він здійснив 25 успішних польотів і має 45 хвилин загального нальотного часу. І це не межа його можливостей.

Рекорди Ingenuity

Команда Ingenuity перевіряла можливості гелікоптера під час його розширеної місії. Наприклад, у своєму 25-му польоті, що відбувся 8 квітня, апарат подолав 704 м і досяг максимальної швидкості 19,8 км/год — обидва його особисті рекорди. Вертоліт також взяв на себе розвідувальні функції: повітряні спостереження з гвинтокрила тепер допомагають команді Perseverance планувати найбезпечніші та найефективніші маршрути й визначати потенційні наукові цілі.

Ingenuity
Марсіанський гелікоптер NASA Ingenuity

Довговічність та адаптованість Ingenuity є свідченням надійної інженерної думки та творчості команди NASA. Наприклад, навігаційне програмне забезпечення гелікоптера було розраховане для роботи лише з рівною місцевістю. Але воно виявилося досить надійним і гнучким, щоб дозволити Ingenuity літати над складною місцевістю, такою, як покритий дюнами район Південного Сейту кратера Єзеро.

Майбутнє польотних місій на Марсі

За рік перебування на Марсі команда інженерів NASA завантажила на гелікоптер кілька оновлень програмного забезпечення. Але в основному вони служили для виправлення незначних проблем, які виникали то тут, то там. Тому Ingenuity залишається в доброму здоров’ї та буде здатний ще якийсь час літати, допомагаючи Perseverance досліджувати дельту стародавньої річки у кратері Єзеро.

Робота Ingenuity закладає основу ще більших марсіанських повітряних подвигів у майбутньому. Наприклад, інженери вже зараз розробляють більші за розмірами наступники — гвинтокрили, які могли б самостійно досліджувати Марс. Є надія, що майбутній марсіанський вертоліт зможе пролітати кілометри за раз, не будучи прив’язаним до марсохода, і нести на собі корисний вантаж наукового обладнання.

Нагадаємо, що раніше MRO розгледів гелікоптер Ingenuity на поверхні Марса.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine