NASA хоче побудувати на Місяці скляне шосе, а Рогозін має черговий напад божевілля: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Сталлоне знімає космічну наукову фантастику, де один із героїв –— українець; з нашого небосхилу таємниче зникли три зірки, а ми розповідаємо, що робити, якщо російський «Союз» приземлиться в Україні.

«Всесвіт не тільки дивніший, ніж ми думаємо — він дивніший, ніж ми можемо собі уявити».

— Вернер Гейзенберг, «Через кордони»

Астрономи знайшли нову майже повністю темну галактику

Галактика Нубе, яку нещодавно відкрили астрономи в ході огляду неба IAC Stripe 82 Legacy, виявилася майже повністю темною. Вона має розмір, порівнюваний із Малою Магеллановою Хмарою, але при цьому практично не випромінює світла у видимому діапазоні. Ця зоряна система належить до типу, що так і називається — «майже темні галактики». Вони мають достатньо великі маси, але при цьому вкрай низьку яскравість. Часто у видимій частині спектра їх узагалі не буває видно.

При цьому майже темні галактики не треба плутати з зоряними системами, у яких багато темної матерії чи газу та пилу. Переважно вони мають низьку яскравість саме через те, що їхні зорі достатньо тьмяні та їхнє число на одиницю простору невелике. Галактика Нубе розташована на відстані 350 млн світлових років від нас. Її маса оцінюється у 390 млн сонячних, а діаметр — у 22 500 світлових років. Крім того, її оточує гало масою близько 26 млрд сонячних. На перший погляд може здатися, що це багато, але насправді стільки важить значно менша за розміром Мала Магелланова Хмара, що є супутницею Чумацького Шляху.

Росія збирається атакувати Україну ракетою «Союз»

Німецьке видання BILD оголосило, що у їхнє розпорядження потрапив аудіозапис низки телефонних розмов колишнього голови «роскосмосу» Дмітрія Рогозіна з чиновниками й інженерами, де йдеться про можливість застосування ракети «Союз» для завдання удару по одному з великих українських міст.

На космодромі «Плесецьк» справді є комплекс, розрахований на здійснення запусків найновіших модифікацій «Союзу». З тим, аби в польоті розвернути 50-метрову ракету, куди потрібно, теж немає жодних проблем. Однак ідеться про входження бойової частини в атмосферу на надзвуковій швидкості. Жодна російська бомба зі звичайною вибухівкою на таке не розрахована. Від високих температур тротил всередині просто почне розкладатися чи вибухне завчасно.

Інша проблема — точність ураження цілі буде надзвичайно низькою. Похибка складатиме 50–100 км. Важливо, що на розрахунок траєкторії ракети зазвичай іде 6–9 місяців, але росіяни навчилися виконувати його за місяць-два. Тож верхня межа строків насправді складає близько пів року.

Скляне шосе: небезпечний пил на Місяці використають для побудови доріг

Місяць незабаром зможе прийняти більше гостей, ніж будь-коли раніше, завдяки амбіційному плану NASA та її міжнародних партнерів побудувати постійну базу на місячній поверхні для тривалого перебування астронавтів. Основою майбутніх місій стануть ровери наступного покоління, які дозволять екіпажам досліджувати поверхню природного супутника Землі. Проте виникає серйозна загроза, пов’язана зі шкідливим пилом, який ці ровери здійматимуть під час руху. Щоб розв’язати цю проблему, інженери працюють над розробкою методу, що полягає в розплавленні пилу для створення твердого покриття, на кшталт асфальтованих доріг на Землі. Такі шляхи забезпечать безпечну та швидку подорож місяцеходам і їхнім екіпажам.

На Землі були проведені випробування з імітацією місячного пилу, в ході яких лазерний промінь розплавляв порошкоподібний матеріал і перетворював його на склоподібну тверду поверхню. Однак інженери розглядають альтернативу для роботи на Місяці, де сонячне світло може бути сконцентроване крізь лінзу Френеля, щоб розплавляти пил і створювати необхідне покриття.

Сильвестр Сталлоне знімає космічне кіно. Один із героїв — українець

Компанія Balboa Productions Сильвестра Сталлоне та британська Altitude Film Entertainment оголосили про початок роботи над екранізацією книги канадського астронавта Кріса Гедфілда «Вбивства на Аполлоні». Автор книги — один із найвідоміших астронавтів сучасності Кріс Гедфілд. Він здійснив три космічних польоти та став автором першого музичного відео, знятого в космосі. Його автобіографія перекладена українською.

За жанром «Вбивства на Аполлоні» — наукова фантастика. Дія книги відбувається в альтернативній реальності 1973 року, в розпал Холодної війни та космічних перегонів між США та СРСР. До Місяця стартує космічний корабель Apollo 18.  За кілька тижнів до польоту екіпаж отримує неочікуване завдання — знищити радянську воєнну орбітальну станцію «Алмаз». Як часто буває у драматичних історіях, усе йде не за планом, і астронавтам доводиться долати низку перешкод — як технічних, так і психологічних. 

Одним із героїв книги є українець, виходець із кримських татар Габдухай Латипов, або просто Габдул. Він виріс поблизу Сімферополя та мріяв стати космонавтом. Після закінчення школи пішов служити у ВПС із надією, що його направлять на навчання.

Куди поділися три зорі: загадка 70-річної давнини

У 1952 році три зорі несподівано зникли. На одному знімку ділянки неба вони є, на іншому, зробленому за годину — відсутні. Вчені досі не можуть збагнути, що це було, й висувають різні версії. Перша з них полягає в тому, що це були не три об’єкти, а один — наприклад, зоря, яка несподівано збільшила свою яскравість унаслідок швидкого радіосплеску магнетара. Одночасно з цим між нами й нею пройшла «мандрівна» чорна діра. Її гравітаційне поле викривило шлях світла та призвело до появи хибних зображень.

Друга гіпотеза спирається на той факт, що зорі були розділені 10 кутовими секундами. Якщо це три окремих об’єкти, то, чим би вони не були «підсвічені», обмеженість швидкості світла не дозволяє їм перебувати далеко один від одного та від джерела світла. Нарешті, третя версія полягає в тому, що ці зорі взагалі не були космічними об’єктами. Паломарська обсерваторія розташована достатньо близько до пустелі Нью-Мексико, де у той час проводилися випробування ядерної зброї. Радіоактивний пил цілком міг потрапити на фотоплатівку та створити хибне зображення.

Фото тижня: астрономи показали наслідки зіткнення галактик

Галактика NGC 7772. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Використовуючи телескоп Gemini South, астрономи зазнімкували наслідки зіткнення двох галактик, що сталося мільярд років тому. Система NGC 7727 розташована на відстані близько 90 млн світлових років від нас у напрямку сузір’я Водолія. У її центрі розташована найближча відома нам пара надмасивних чорних дір. Найбільш примітною її особливістю є два галактичних ядра, що залишилися від вихідних галактик. Вони містять надмасивні об’єкти. Маса одного з них становить 6,3 млн, другого — 154 млн мас Сонця. Вони розділені дистанцією в 1600 світлових років, що поступово скорочується. Передбачається, що приблизно через 250 млн років чорні діри зіллються у єдиний об’єкт. Це супроводжуватиметься утворенням потужних гравітаційних хвиль.

Цікава цифра: 98% атмосфери — азот

Концепт апарата Dragonfly. Джерело: Johns Hopkins APL

Інженери NASA здійснили низку випробувань моделі дрона Dragonfly в аеродинамічній трубі. Він призначений для вивчення Титана, атмосфера якого на 98% складається з азоту. Її густина в чотири рази перевищує земну, а тиск на поверхні супутника становить 1,5 атмосфери.

На Титан планують відправити гвинтокрилий літальний апарат загальною масою близько 450 кг. Він буде оснащений чотирма подвійними гвинтами, що дадуть йому змогу пересуватися зі швидкістю близько 36 км/год і підійматися на висоту до 8 км. Енергопостачання дрона здійснюватиметься за допомогою радіоізотопного термоелектрогенератора (рітега). Наразі запуск місії Dragonfly заплановано на 2027 рік. Вивчення найбільшого сатурніанського супутника розпочнеться 2035 року.

Що почитати у вихідні

Що станеться, якщо російський космічний корабель «Союз» здійснить аварійну посадку на території України? Так, шанси на це, м’яко кажучи, невеликі. Але не варто забувати, що за 20 місяців повномасштабного російського вторгнення ми вже стали свідками цілої низки ситуацій, які колись вважалися абсолютно неможливими. Проте, вони втілилися в життя. Редакція The Universe Space Tech провела опитування серед підписників нашої сторінки у Facebook і Telegram-каналу, щоб дізнатися їхню думку, а також попросила юриста прокоментувати й роз’яснити правові аспекти цієї ситуації. 

Читайте у попередньому дайджесті: Індія замахнулася на будівництво космічної станції, а режисер Crazy Frog зняв фільм про подорож Сонячною системою: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine