Скляне шосе: небезпечний пил на Місяці використають для побудови доріг

Місяць незабаром може прийняти більше гостей, ніж коли-небудь раніше, завдяки амбіційному плану NASA та її міжнародних партнерів побудувати постійну базу на його поверхні для тривалого перебування астронавтів.

Посадковий майданчик, побудований із місячного грунту
Посадковий майданчик, побудований із місячного ґрунту. Ілюстрація: ESA

Основою майбутніх місій на Місяць будуть ровери наступного покоління, які дозволять екіпажам досліджувати поверхню супутника Землі. Проте виникає серйозна загроза щодо шкідливого пилу, який ці ровери здійматимуть під час переміщення.

Щоб розв’язати цю проблему, інженери працюють над розробкою методу, який полягає в розплавленні пилу для створення твердого покриття, на кшталт асфальтованих доріг на Землі. Такі шляхи забезпечать безпечну і швидку подорож місячним роверам та їхнім екіпажам.

Шляхи на Місяці

На Землі були проведені випробування, що імітують місячний пил, з використанням лазерного променя, який розплавляє порошкоподібний матеріал, перетворюючи його на склоподібну тверду поверхню. Однак інженери розглядають альтернативу для роботи на Місяці, де сонячне світло може бути сконцентроване через лінзу Френеля, щоб розплавляти пил та створювати необхідне покриття.

Логотип PAVER ESA
Логотип PAVER ESA

Європейська космічна агенція (ESA) недавно опублікувала відеоролик, в якому розповідається про роботу над цією технологією. За їхньою інформацією, інженери розробили метод, який використовує лазерний промінь діаметром 4,5 см, щоб створити геометричні фігури з порожнистим центром приблизно 20 см у поперечнику. Ці плитки можуть бути об’єднані, щоб створити міцні поверхні на значних площах місячного ґрунту, які можуть служити як дороги або місця посадки для роверів.

За розрахунками команди проєкту, для побудови плаского майданчика для приземлення за допомогою цього методу знадобиться приблизно 115 днів. Інженер-технолог ESA Адвеніт Макайя описав отриманий матеріал як склоподібний і крихкий, і додав, що він стійкий до стиснення і не потребує ремонту в разі появи тріщин.

Небезпечний пил

Місячний пил відомий своєю небезпечністю для обладнання та астронавтів через свою дуже гостру структуру. Низька гравітація Місяця робить його ще більш небезпечним для місій, що відвідують його поверхню.

«Проблема впливу пилу була актуальною для NASA ще за часів програми Apollo. Під час місій астронавти постійно стикались із пилом, який заважав роботі обладнання, призводив до перегріву та пошкоджень скафандрів», — стверджується на сайті агенції.

Будь-яка технологія, яка допоможе утримувати пил на відстані, виявиться надзвичайно корисною для планованих місій Artemis, тому інженери активно працюють над розробкою методу перетворення пилу на дороги, щоб забезпечити безпечний рух астронавтам.

Раніше ми пояснювали, чому сісти на Місяць так важко.

За матеріалами ESA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine