Сьогодні виповнюється 46 років від дня запуску американського зонда Pioneer 10 – одного з най знакових міжпланетних апаратів в історії. З цього приводу редакція «Вселенная, пространство, время» склала список із десяти основних досягнень місії.
1.Перший рукотворний об’єкт, спрямований у зовнішню частину Сонячної системи
Pioneer 10 став першим космічним апаратом, спрямованим у зовнішню частину Сонячної системи. Його метою було дослідження Юпітера та міжпланетного простору. Пізніше до них додалося відпрацювання гравітаційного маневру, що дозволяє використовувати гравітацію газового гіганта для прискорення апарату.
- Перший апарат, що перетнув пояс астероїдів
Зараз це може здатися надуманим, але лише півстоліття тому деякі фахівці висловлювали серйозні побоювання щодо можливості успішної навігації у Головному поясі астероїдів. Існувала думка, що пояс може бути заповнений великою кількістю дрібних частинок, які завдадуть непоправної шкоди будь-якому космічному апарату, що ризикнув його перетнути.
На щастя, ці побоювання не підтвердились. Pioneer 10 на практиці довів можливість безпечного перетину пояса астероїдів, а його інструменти зафіксували значно менше частинок, ніж очікувалося.
3. Перший ритег у далекому космосі
Pioneer 10 отримував енергію від радіоізотопного термоелектричного генератора (ритега), що містить ізотоп плутоній-238. Завдяки цьому апарат зміг успішно працювати у далекому космосі, де неможливе використання сонячних панелей. У момент запуску генератор виробляв 165 ватт енергії. Через розпад плутонію і поступову деградацію термопар до 2001 р. потужність, що виробляється ритегом, впала нижче 65 ватт.
4. Перший апарат, який досліджував Юпітер
4 грудня 1973 р. Pioneer 10 пролетів на відстані 132 тис. км від хмар Юпітера, зробивши найбільш детальні на той час знімки планети. Апарат зібрав дані про склад атмосфери газового гіганта, уточнив масу, виміряв напруженість магнітного поля. З’ясувалося, що загальний тепловий потік від Юпітера у 2,5 раза перевищує енергію, яку отримує планета від Сонця. Крім цього, Pioneer 10 зробив знімки найбільших юпітеріанських супутників та уточнив їх характеристики.
5. Перший апарат, що пройшов через радіаційні пояси Юпітера
Pioneer 10 став першим апаратом, що випробував на собі всю міць радіаційних поясів Юпітера. Земний посланець зазнав доз опромінення, що у 10 тис. разів перевершували потужність радіаційних поясів Землі. Через перевищення рівня радіації апаратура зонда почала генерувати помилкові команди, зв’язок кілька разів переривався. В результаті були втрачені майже всі знімки Іо та частина знімків Юпітера. Але, попри всі складнощі, Pioneer 10 зміг впоратися з випробуванням та зберегти працездатність.
6. Переможець премії Еммі
Зроблені Pioneer 10 фотографії Юпітера демонструвалися у прямому ефірі. За це команда місії згодом була нагороджена телевізійною премією «Еммі».
7. Перший апарат, що розвинув третю космічну швидкість
Завдяки гравітаційному маневру на околицях Юпітера Pioneer 10 розігнався до швидкості, що дозволила йому назавжди залишити межі Сонячної системи. З того часу лише чотири космічні апарати повторили це досягнення.
8. Найдальший об’єкт зроблений руками людини… до Voyage
Протягом чверті століття після свого запуску Pioneer 10 утримував за собою титул найдальшого об’єкта, зробленого руками людини. Лише 1998 р. це досягнення перевершив легендарний Voyager 1.
9. Перший апарат із посланням для позаземних цивілізацій
На вимогу відомого популяризатора науки Карла Сагана, незадовго до запуску на борт Pioneer 10 було розміщено позолочену алюмінієву платівку з посланням для представників позаземних цивілізацій. На ній вигравіювано схематичне зображення людини на тлі апарату, базова інформація про Сонячну систему, і карта пульсарів, що дозволяє визначити місцеперебування Сонця в Чумацькому Шляху.
10. 30 років роботи замість 21 місяця
Номінальний час роботи Pioneer 10 складав 21 місяць. Але апарат заклав добру традицію, багаторазово перевищивши усі заплановані терміни. Офіційно його місія була завершена в 1997 році. Проте ще кілька років після цього NASA підтримувала контакт з апаратом. Остання телеметрія з борту Pioneer 10 була отримана 27 квітня 2002 року, останній слабкий радіосигнал – 23 січня 2003 року.
Зараз Pioneer 10 знаходиться на відстані 120 а.о. від Сонця і щорічно віддаляється від нього ще на 2.5 а. Передбачається, що через 2 млн років він дістанеться околиць зірки Альдебаран.