Чи знаєте ви? 12 цікавих фактів про Місяць

Добірка з 12 цікавих фактів про супутник нашої планети

 1. Середній діаметр Місяця становить 3475 км. Вона займає п’яте місце у списку найбільших супутників Сонячної системи — більше за неї лише Ганімед, Титан, Каллісто та Іо.
 2. Маса Місяця у 81 разів менша за масу Землі, обсяг — майже у 50 разів.
Схід Землі над Місяцем. Одна з найвідоміших фотографій в історії, зроблена екіпажем Apollo 8 у 1968 р. Джерело: NASA / Bill Anders
 1. Площа поверхні Місяця дорівнює 58 мільйонів квадратних кілометрів. Це більше площі Африки, але менше площі Азії.
 2. Завдяки ефекту лібрації із Землі можна побачити 59% місячної поверхні.
 3. Згідно з даними радіоізотопного аналізу місячних зразків, кратер Тихо з його знаменитою променевою системою сформувався 108 млн років тому, коли на Землі ще панували динозаври.
 1. Місяць здається нам дуже яскравим тілом. Але насправді відбивна здатність (альбедо) її поверхні становить лише 13%, що майже втричі менше за альбедо Землі. Тому на їхніх спільних фотографіях яскравість Місяця найчастіше спеціально збільшують.
 2. Понад 40% видимої сторони Місяця займають моря – темні низовини, покриті застиглими лавовими відкладами.
 3. Зворотний бік Місяця помітно відрізняється від видимого. У середньому вона вища, на ній розташована більшість найбільших місячних кратерів, але водночас там знаходяться лише два моря.
 1. Зараз Місяць не має магнітного поля. Однак аналіз зразків місячного ґрунту показав, що в далекому минулому вона мала власне магнітне поле, яке навіть перевершувало за силою земне.
 2. Першими живими істотами, що облетіли Місяць, стали середньоазіатські степові черепашки, що знаходилися на борту радянського космічного корабля «Зонд-5», запущеного 15 вересня 1968 р. Компанію їм склали мухи-дрозофіли, жуки-хрущаки, різні рослини. Апарат корабля, що спускається, успішно приводнився в Індійському океані 21 вересня.
 3. За всю історію поки що лише 12 людей ступали на поверхню Місяця. Всього ж в експедиціях до нашого природного супутника брали участь 24 астронавти.

12. Місяць віддаляється від нашої планети зі швидкістю приблизно 3,8 см на рік. Приблизно через 600 млн років її видимий розмір на небі зменшиться настільки, що це унеможливить спостереження із Землі повних сонячних затемнень.