Чи знаєте ви? 12 цікавих фактів про Місяць

Добірка з 12 цікавих фактів про супутник нашої планети

 1. Середній діаметр Місяця становить 3475 км. Він займає п’яте місце у списку найбільших супутників Сонячної системи — більше за неї лише Ганімед, Титан, Каллісто та Іо.
 2. Маса Місяця у 81 разів менша за масу Землі, обсяг — майже у 50 разів.
Схід Землі над Місяцем. Один з найвідоміших знімків в історії, зроблених екіпажем Apollo 8 у 1968 р. Джерело: NASA / Bill Anders
 1. Площа поверхні Місяця дорівнює 58 мільйонів квадратних кілометрів. Це більше площі Африки, але менше площі Азії.
 2. Завдяки ефекту лібрації із Землі можна побачити 59% місячної поверхні.
 3. Згідно з даними радіоізотопного аналізу місячних зразків, кратер Тихо з його знаменитою променевою системою сформувався 108 млн років тому, коли на Землі ще панували динозаври.
 1. Місяць здається нам дуже яскравим тілом. Але насправді відбивна здатність (альбедо) її поверхні становить лише 13%, що майже втричі менше за альбедо Землі. Тому на їхніх спільних знімках яскравість Місяця найчастіше спеціально збільшують.
 2. Понад 40% видимої сторони Місяця займають моря — темні низовини, покриті застиглими лавовими відкладами.
 3. Зворотний бік Місяця помітно відрізняється від видимого. У середньому він вищий, на ньому розташована більшість місячних кратерів, але водночас там знаходяться лише два моря.
 1. Зараз Місяць не має магнітного поля. Однак аналіз зразків місячного ґрунту показав, що в далекому минулому він мав власне магнітне поле, яке навіть перевершувало за силою земне.
 2. Першими живими істотами, які облетіли Місяць, стали середньоазіатські степові черепашки, котрі знаходилися на борту радянського космічного корабля «Зонд-5», запущеного 15 вересня 1968 року. Компанію їм склали мухи-дрозофіли, жуки-хрущаки, різні рослини, насіння та мікроорганізми. Спускальний апарат корабля, успішно приводнився в Індійському океані 21 вересня.
 3. За всю історію поки що лише 12 людей ступали на поверхню Місяця. Всього ж в експедиціях до нашого природного супутника брали участь 24 астронавта.

12. Місяць віддаляється від нашої планети зі швидкістю приблизно 3,8 см на рік. Приблизно через 600 млн років його видимий розмір на небі зменшиться настільки, що це унеможливить спостереження із Землі повних сонячних затемнень.

Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи
Кожен із нас — центр Всесвіту: парадокс розширення космосу
Молоді зорі кружляють навколо чорної діри, наче рій бджіл
На краю стародавнього кратера: LRO зазнімкував місце посадки місії «Чан’е-6»
Астронавт відмовився виходити у відкритий космос через «незручний скафандр»